Víťazstvo Mahmúda Abbása včera na palestínskych územiach búrlivo oslavovali. FOTO - REUTERS
Keď oznámili víťazstvo Mahmúda Abbása, na palestínskych územiach viali zástavy a svetoví lídri hovorili o historických voľbách. Abbás vo svojej víťaznej reči hovoril o tom, že víťazstvo venuje "mučeníkovi" Jásirovi Arafatovi a že teraz čaká Palestínčanov boj za nový štát. To všetko prekrylo aj hlasy, ktoré hovorili, že voľby neboli úplne čisté.
Abbás dostal presne toľko, koľko mu "naordinovali" politickí analytici na to, aby prežil a mohol vystupovať ako silný vodca. 62,3 percenta hlasov a 65-percentná účasť dávajú Abbásovi dostatočný mandát. Otázkou teraz je, ako ho využije a ako mu v tom pomôžu palestínski militanti aj Izrael.
Zastavenie terorizmu a rokovania s Izraelom sú nevyhnutným predpokladom na to, čo chce Abbás - nezávislý palestínsky štát.
Zatiaľ mu vychádzajú v ústrety: Izrael je ochotný s ním rokovať a militantné hnutie Hamas, ktoré ho doteraz ignorovalo, hovorí o spolupráci. To sú dobré signály.
Abbás však už v podobnej situácii bol. Pred rokom a pol, keď bol palestínskym premiérom. Vtedy militanti súhlasili s trojmesačným prímerím a on si v jordánskej Akabe potriasal ruky s Bushom aj Šaronom. Všetko sa však rozpadlo. Militanti sa vrátili k násiliu a Abbásov pokus o sprehľadnenie palestínskych bezpečnostných zložiek sa skončil zle. Abbás rezignoval. Vtedy sa hovorilo, že pre nezhody s Arafatom, ktorý reformy nechcel. Včera mu Abbás podaroval svoje víťazstvo.
Podstatné bude, čo sa mu podarí. Napriek súčasnému optimizmu je zrejmé, že sa dostane do sporu s teroristickými organizáciami. Prinajlepšom sa môže s nimi dohodnúť na prímerí, ale to asi nebude trvať večne.
Abbásovi ľudia naznačujú, že sa nebude snažiť odzbrojiť ich násilím. Na to nemá ani aparát. Rekonštrukcia bezpečnostných síl, ktoré sú príliš zrastené s militantmi Abbása, tiež ešte len čaká.
Nie je jasné ani to, koľko času mu dá Izrael. Židovský štát chce vidieť, že Abbás bojuje proti teroristom. To všetko môže zmariť veľký teroristický útok s mnohými obeťami, či pokračujúce ostreľovanie Izraela z Gazy.
Medzi Arafatom a Abbásom je určite rozdiel: Abbás je predsa len demokraticky zvoleným lídrom. Napriek tomu Izrael môže povedať, že rokovať nebude.
Pochybnosti o účasti
Palestínske centrum pre ľudské práva podalo sťažnosť pre porušovanie volebných pravidiel: na niektorých miestach volili voliči, ktorí neboli zapísaní vo voličských zoznamoch, ľudí zvážali do volebných miestností aktivisti Fatahu a problematické bolo aj "značkovanie" prstov atramentom. Nápadný bol hlavne nárast volebnej účasti. Po deviatich hodinách volieb sa účasť pohybovala okolo 30 percent, potom v priebehu piatich hodín vzrástla o ďalších 35 percent.
Obavy z nízkej účasti viedli k predĺženiu času hlasovania o dve hodiny, vraj pre problémy v Jeruzaleme a na kontrolných stanovištiach. Kto však videl napríklad nezáujem v častiach Gazy, kde ľudia nemuseli prechádzať cez žiadne bezpečnostné kontroly, pochopil, že predĺženie hlasovania má aj iné motívy. Napokon to potvrdil aj jeden z členov volebnej komisie, keď povedal, že rozhodnutie ponechať volebné miestnosti otvorené dlhšie, prišlo po žiadosti Abbásovej strany Fatah. (mik)