i prepustili učiteľku, ktorá tvrdila opak a presviedčala prvákov, že Ježiško ani Dedo Mráz neexistujú a darčeky kupujú rodičia.
„My deti nepresviedčame o tom, či niekto taký existuje, alebo nie,“ hovorí Katarína Hautová, učiteľka v Materskej škole na Hviezdoslavovej ulici v Ivanke pri Dunaji. „Jednoducho im iba povieme, že zajtra príde Mikuláš a prinesie darčeky. Či tomu veria, alebo nie, ťažko povedať. Mladšie deti áno, ale tie staršie už často vedia, že to je len prezlečený ujo.“
Po chvíli uvažovania dodáva: „Ale stretla som sa aj s názorom psychológa, že pre deti nie je dobré, ak napríklad vidia Mikuláša do desiatich rokov. Nevedia si vraj predstaviť, kto to je, kde sa tu vzal. Je to pre ne príliš abstraktné. Naživo by vraj mali vidieť Mikuláša až vtedy, keď budú mať tak desať rokov. Ale to už predsa niečomu takému veriť nebudú,“ zamýšľa sa.
Podľa psychologičky S. Holúbkovej nie je táto ilúzia pre deti škodlivá.
„Žijeme v mnohých ilúziách a jednou z nich je i to, že deťom nosí darčeky Ježiško, Mikuláš a Dedo Mráz. Je to príjemná ilúzia, niektoré deti si ju dokonca ani nechcú dať zobrať. Aj moja dcéra trvá na tom, že nechce vedieť, kto darčeky nosí, a veľmi sa hnevala, keď videla, že ich tam dávam ja. Povedala mi – neber mi tú radosť.“
Väčšine rodičov sa tajomstvo, kto nosí pod stromček darčeky, podarí udržať tak do piateho-šiesteho roku dieťaťa. Neskôr už vďaka svojim kamarátom alebo televízii odhalia pravého „vinníka“.
Ak si rodičia nedávajú pozor, na toto drobné klamstvo ľahko príde i samo dieťa. Tak, ako nedávno v obchode, keď sa asi štvorročný chlapček spýtal svojej mamičky: „Mami, ako je to možné, že ty máš teraz sladkosti v košíku a ja si ich potom nájdem v čižme na okne?“ (sr)