Môj manžel sa narodil slobodnej matke. Priezvisko má doteraz po nej. Jeho matka sa vydala, keď mal štyri roky, a prijala priezvisko manžela. Z tohto manželstva sa narodili dve deti. Nevlastný otec si môjho manžela neosvojil, ale staral sa oňho, bral rodinné prídavky a žili v spoločnej domácnosti. Moja otázka znie: Ako bude dediť môj manžel z nehnuteľností (rodinný dom, záhrada), ktoré si jeho matka so svojím manželom nadobudli spoločne počas manželstva? Podotýkam, že matka v rodnom liste môjho manžela neuviedla jeho biologického otca. J. A.
So smrťou fyzickej osoby je spojený aj zánik jej spôsobilosti mať práva a povinnosti. Na základe tejto skutočnosti zákon spája so smrťou fyzickej osoby prechod jej práv a povinností prostredníctvom inštitútu dedenia. Dedenie je teda všeobecný prechod práv a povinností po zomretej fyzickej osobe na iný spôsobilý subjekt. Základnými predpokladmi dedenia, tak ako ich upravuje zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, sú smrť fyzickej osoby, existencia dedičstva a spôsobilý dedič.
ooo
Občiansky zákonník upravuje dva právne dôvody (tituly) dedenia - dediť možno zo zákona alebo zo závetu. Iný dôvod dedenia (napríklad dedičské zmluvy) súčasná právna úprava nepozná.
ooo
Čo sa týka dedenia vášho manžela, v prípade neexistencie závetu, Občiansky zákonník rozlišuje štyri skupiny dedičov. Na prvom mieste povoláva ako dedičov najbližších členov rodiny poručiteľa, t. j. jeho manžela a deti. Ako vyplýva z vašej otázky, váš manžel bude spôsobilým dedičom len po svojej matke, pretože napriek skutočnostiam, ktoré ste uviedli, nedošlo k osvojeniu a z tohto dôvodu nie je váš manžel v zmysle uvedeného ustanovenia dedičom v prvej skupine. Podľa ustanovenia paragrafu 473 ods. 1 Občianskeho zákonníka, v prvej skupine dedia poručiteľove deti a manželský partner, každý z nich rovnakým dielom.
ooo
V danom prípade môžu nastať viaceré situácie, v závislosti od toho, ktorý z manželov umrie skôr (prípadne môže dôjsť aj k úmrtiu niektorého z potomkov), so zohľadnením toho, čo z majetku je vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov a čo patrí do ich bezpodielového spoluvlastníctva.
ooo
Pre zjednodušenie, za podmienok ceteris paribus, preto uvádzame, že v prípade, ak umrie ako prvá matka vášho manžela, na vášho manžela ako potomka pripadne z majetku v jej výlučnom vlastníctve 1/4, a z majetku, ktorý bol v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov 1/6.
ooo
Ak však zomrie skôr nevlastný otec, situácia sa zmení. Na vášho manžela pripadne z majetku patriaceho do ich bezpodielového spoluvlastníctva 1/3 z 1/2, ktorá prináleží matke z dôvodu zániku bezpodielového spoluvlastníctva (teda 1/6 z celého majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve), a z majetku, ktorý bol vo výlučnom vlastníctve nevlastného otca, následne (po smrti matky) 1/3 z 1/3, ktorá pripadla matke, teda 1/9 z majetku, ktorý bol vo výlučnom vlastníctve nevlastného otca.
ooo
Na záver však opätovne podotýkame, že uvedené platí len za vyššie uvedených podmienok a za predpokladu, že žiaden z poručiteľov nezriadi platný závet.