Na bilingválne stredné školy je vždy veľký nával - hlási sa na ne 5- až 10-násobne viac uchádzačov, ako môžu prijať. Na snímke Deň otvorených dverí na Gymnáziu J. G. Tajovského v Banskej Bystrici. FOTO - www.gjgt.sk
Ôsmaci a deviataci na základných školách, ktorí majú záujem o päťročné štúdium na bilingválnej strednej škole, musia podať prihlášky riaditeľovi základnej školy najneskôr do 15. februára. Tieto školy totiž vyžadujú od uchádzačov overenie talentu, konkrétne schopnosti študovať cudzie jazyky.
Desaťnásobný záujem
O biligválne školy je každoročne vysoký záujem. Napríklad na Bilingválne slovensko-anglické gymnázium v Sučanoch sa vlani hlásilo 476 žiakov, z ktorých prijali len 84, teda takmer každého šiesteho. Gymnázium Jura Hronca v Bratislave prijalo len 24 žiakov zo 131, a Gymnázium Metodova v Bratislave evidovalo pomer prihlásených a prijatých 10,5: 1.
"Jazyky sú dnes veľmi potrebné. Navyše, bilingválne školy sú známe svojou kvalitou. Študenti končia štátnou jazykovou skúškou a tiež maturitou z cudzieho jazyka. Ich absolventom sa tak otvárajú dvere na zahraničné vysoké školy," hovorí Ivona Michálková o dôvodoch, pre ktoré svojho syna prihlásila na bilingválnu školu. Hovorí, že keby aj neuspel, aspoň si vyskúša, ako to na prijímačkách vyzerá.
Štátne školy za kvalitu ručia
"Štátne bilingválne školy sú kvalitné aj preto, že sú zriadené na základe medzinárodných dohôd - okrem Gymnázia J. M. Hurbana v Čadci," informoval SME riaditeľ odboru všeobecného vzdelávania na ministerstve školstva Igor Gallus.
Jednotlivé krajiny teda ich kvalitu monitorujú. "Cirkevné bilingválne školy môžu mať dohodu na úrovni cirkví a súkromné nie sú zriaďované na základe medzinárodných dohôd," povedal Gallus.
Jazyky ani nemusíte vedieť
Asi polovica bilingválnych stredných škôl pri prijímacích pohovoroch nevyžaduje znalosť cudzieho jazyka, uchádzači sa musia podrobiť len talentovým skúškam či psychologickým testom.
"Jazyku sa žiaci intenzívne venujú v prvej triede, ktorá sa dá nazvať aj jazykovou prípravou, pretože týždenná hodinová dotácia jazyka je v tomto ročníku 20 hodín. Zvyšných desať hodín je rozdelených medzi ostatné predmety," vysvetlili nám dôvod, prečo uchádzači nemusia pri vstupe do školy ovládať cudzí jazyk, na Bilingválnom slovensko-španielskom gymnáziu v Košiciach-Šaci. Aj preto je štúdium päťročné, a nie štvorročné, ako na klasickom gymnáziu.
Druhá polovica bilingválnych škôl uchádzačov testuje aj zo znalostí z jazyka, a to z učiva základnej školy.
Pre náročných
Na bilingválnu strednú školu sa môžu prihlásiť žiaci ôsmej a deviatej triedy. Riaditelia škôl však upozorňujú, že by mali mať vynikajúci prospech aj správanie, keďže štúdium je veľmi náročné.
Kritériá prijímania by už mali visieť na výveskách všetkých bilingválnych škôl.