"Koalícia s programovým vyhlásením vlády nakladá metódou nehodiace sa škrtnite," hovorí Drgonec. KDH podľa Drgonca používa v politike "dvojaký meter". Na jednej strane nesúhlasí s prijatím ústavy Európskej únie, pretože to zasahuje suverenitu Slovenska, na druhej strane "bez najmenšieho zaváhania" podporuje prijatie "ojedinelej" zmluvy s Vatikánom, ktorá má prednosť pred našimi zákonmi.
Nesúhlasí s Lipšicom, že na zmluvu o výhradách svedomia sa pri uplatnení výhrad nebude možné odvolávať, pretože "medzinárodná ľudskoprávna zmluva, na ktorú sa nie je možné odvolať, je nezmysel". Slovensko síce má podľa zmluvy možnosť upraviť právo na výhradu svedomia, no "zmluva už predurčuje, v ktorých oblastiach sa musí výhrada zohľadňovať".
Zmluva podľa Drgonca "v najnepatrenejšom náznaku nezabezpečuje" zásadu spravodlivej rovnováhy, ktorej dodržiavanie je dôležité pri výhrade svedomia, "aby ani jedna zo strán nenadobudla prevahu". V praxi to znamená, že ak má lekár právo odmietnuť pre výhradu svedomia vykonať interrupciu, zákony musia jednoznačne riešiť aj dostupnosť interrupcií, či už sa vytvoria zariadenia, ktoré zo zákona zabezpečia interrupcie, alebo bude mať nemocnica aj lekára, ktorý ich vykoná,"aby ste nemuseli behať po celom štáte, aby ste zistili, kde sa o vás postarajú". Dostupnosť reprodukčných metód, interrupcia či antikoncepcia sú totiž podľa Drgonca tiež súčasťou ľudských práv - práva na súkromie.
Drgonec upozorňuje, že v zmluve sa Vatikán nezaväzuje, že bude rešpektovať takúto úpravu, preto nemožno hovoriť, že všetci sú v rovnakom postavení a Slovenská republika sa neviaže na náboženstvo. "Už v rímskom práve sa formulovala zásada Clara pacta, boni amici, teda jasné zmluvy, dobrí priatelia. Toto nie je jasná zmluva. Slovensko ide prijať záväzky bez toho, aby malo záruku, že aj druhá strana bude nejaké rešpektovať." (haj)