a Jukosu.
Doterajší hlavný vlastník Menatepu Michail Chodorkovskij minulý týždeň z ruského väzenia previedol na Nevzlina právo spravovať 59,5 percenta akcií firmy, ktorá vlastní 60 percent Jukosu. "Moje nové postavenie predpokladá, že budem bojovať za záujmy všetkých akcionárov Jukosu," povedal Nevzlin, ktorý žije v izraelskom exile a v Rusku je na neho vydaný zatykač.
Včerajší rozhovor v moskovskom podnikateľskom denníku bol prvý, v ktorom Nevzlin po ústupe zo scény vlani na jar komentoval kampaň úradov proti Jukosu. "Chceme žiadať náhradu škôd u všetkých dostupných súdov v Európe i Amerike," vyhlásil Nevzlin. Jukos, ktorý kedysi ťažil pätinu ruskej ropy, sa stal minulý mesiac iba tieňom, keď štát predal v nútenej aukcii jeho hlavnú ťažobnú divíziu Juganskneftegaz. Získala ju neznáma firma, ktorú čoskoro nato prevzala štátna ropná spoločnosť Rosnefť za 9,4 miliardy dolárov (210 miliárd korún). Divízia Jugansk sa na ťažbe Jukosu podieľala 60 percentami a jej dražbou vyvrcholila kampaň Kremľa proti tejto skupine. Nevzlin povedal, že Jukos by dnes bez zásahu štátu mohol mať trhovú hodnotu 50 miliárd dolárov, kým teraz je to len 1,5 miliardy.
Tlak úradov na Jukos je podľa pozorovateľov odvetou za politické aktivity hlavného vlastníka firmy Michaila Chodorkovského, stíhaného za daňové úniky. Od Jukosu ruské úrady chcú uhradiť daňové nedoplatky v celkovej sume 27,5 miliardy korún.
Nevzlin povedal, že Jukos zostáva i naďalej pod tlakom ruských úradov. "Pokiaľ vieme, daňové nároky voči firme nie sú uzavreté, takže máme všetky dôvody očakávať najhoršie," povedal.
Nevzlin informoval, že akcionári zvolia novú právnu radu Jukosu, dodal však, že s terajším vedením na čele s Američanom Stevenom Theedom je spokojný. Zároveň vyzval akcionárov, ktorí chcú hrať aktívnu úlohu v záchrane firmy, aby predložili svoje návrhy pre vymenovanie nových členov vedenia. Jukos musel zrušiť valné zhromaždenie plánované na minulý týždeň, pretože nedostal návrhy na vymenovanie do správnej rady. (čtk)