Aby už neplatilo, že známi sú nám neznámi

Keby ste sa Bratislavčanov opýtali, kto je autorom tej alebo onej známej a dodnes existujúcej budovy, väčšina z nich by asi nevedela odpovedať. Rovnako by ste pochodili v iných mestách. A ak by niekomu zišlo na um meno architekta, nevedel by zasa, čo ...

Keby ste sa Bratislavčanov opýtali, kto je autorom tej alebo onej známej a dodnes existujúcej budovy, väčšina z nich by asi nevedela odpovedať. Rovnako by ste pochodili v iných mestách. A ak by niekomu zišlo na um meno architekta, nevedel by zasa, čo postavil.

Každé umelecké dielo nesie so sebou celkom prirodzene meno svojho autora, iba v prípade architektúry to tak nie je. Architekti sú "neviditeľní" až natoľko, že sa nevyskytujú ani ako otázky v populárnych vedomostných súťažiach a tam sa naozaj dostane hocikto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hádam aj toto bol dôvod, prečo Štefan Šlachta nazval svoju knihu, v ktorej prezentuje 32 osobností slovenskej architektúry Neznámi známi (vyd. Spolku architektov Slovenska, Bratislava 2004). Vybral si prvú polovicu 20. storočia (výnimkou je F. Kittler, ktorý zomrel v r. 1906), teda obdobie funkcionalizmu. V odborne fundovaných portrétoch ukázal celú generáciu architektov, ktorí spoluvytvárali vizuálny obraz miest a mestečiek a v doteraz zachovaných objektoch zanechali stopy originálnej tvorivej invencie.

V abecednom poriadku uvádza Šlachta dnes už zosnulých architektov (malá chybička ostala v hesle Š. Paulík - hovorí sa o ňom ako o žijúcom). Viacerí študovali v Budapešti, Viedni, Prahe, niektorí natrvalo, či dočasne pôsobili a stavali na Slovensku, hlavne v Bratislave. Sériu týchto portrétov Šlachta už uverejňoval v 80. rokoch v časopise Projekt a dobre, že z toho vznikla kniha, lebo niektoré osobnosti si vyžadovali priam detektívnu prácu: bola by škoda, keby jej výsledky zapadli v periodiku.

SkryťVypnúť reklamu

Šlachta pri písaní profilov nepostupoval podľa nijakej vopred stanovenej šablóny, čo je dané i povahou získaného materiálu, týkajúceho sa skôr diela ako života. No ani biografické údaje si nenecháva sám pre seba, veď viacerých architektov ešte osobne poznal, stýkal sa s nimi alebo sa o ich osudoch informoval u rodinných príslušníkov.

Striktne však dodržiava pravidlo, aby čo najviac zistil o pracovných aktivitách jednotlivcov, dvojíc alebo trojíc, takže najvýznamnejšie architektonické stavby charakterizuje z hľadiska štýlu, funkčnosti, polohy, exteriéru a interiéru a rozličných detailov. Napríklad o diele architektov Floriansa a Schreibera, bývalom Domove slobodných žien Charitas, postavenom na Heydukovej ulici v Bratislave v roku 1933, nielenže povedal všetko podstatné, ale aj skritizoval jeho terajší zúbožený stav - je to koniec koncov kultúrna pamiatka.

SkryťVypnúť reklamu

Názornosť Šlachtových výkladov ešte zvyšuje množstvo fotografií príslušných objektov, prípadne reprodukcia pôvodných náčrtov, a ak bol niektorý architekt činný aj publicisticky, v knihe sú uverejnené reprodukcie knižných obálok (napr. pri J. E. Koulovi).

Zabralo by veľa miesta, keby som uviedol hoci len mená všetkých architektov, ktorým venoval autor svoju pozornosť, preto aspoň niektoré, predpokladám, že známejšie: Belluš, Harminc, Karfík, Merganc, Slatinský, Šilinger. Kniha je popri Kusého diele Architektúra na Slovensku 1918 - 1945 (1971), lexikóne Dullu a Moravčíkovej Kto je kto v architektúre na Slovensku (1995) a obrazovej publikácii Šlachtu a Dorotjakovej Sprievodca po architektúre Bratislavy 1918 - 1950 (1996) ďalším užitočným príspevkom k histórii tohto významného odboru ľudskej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 465
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 053
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 260
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 083
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 886
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 574
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 308
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu