Washington 18. decembra (TASR) - Vyše 10 tisíc súkromných rozhlasových staníc ponúka v Spojených štátoch amerických v týchto dňoch svojim poslucháčom denne niekoľko hodín vianočných piesní. Spolu s reklamami bombardujú Američanov na každom kroku. Populárna figúrka Santa Claus má po udalostiach z 11. septembra v ruke americkú zástavu a k tradičnému Ho-Ho-Ho pridáva Bože, ochraňuj Ameriku.
Hoci v USA zákon zakazuje, aby federálna vláda podporovala niektorú z cirkví, 25. december je štátnym sviatkom. Počas britskej nadvlády stúpenci Olivera Cromwella v amerických kolóniách uvažovali o zákaze osláv vianočných sviatkov a v Bostone v rokoch 1659 až 1681 k tomuto radikálnemu kroku aj prikročili. Po odtrhnutí sa kolónií od Veľkej Británie sa "Nový svet" vrátil k tradícii osláv vianočných sviatkov.
Podľa profesora Lee Schmidta z Univerzity v Princetone, vianočné sviatky sa oficiálne začali v USA až po roku 1800. Kongres im vtedy prisúdil pečať celonárodného sviatku, pretože nik nepredpokladal, že USA sa stanú domovom aj pre početnú skupinu vyznávačov judaizmu, islamu a vyznávačov iných náboženstiev v takom počte, aký predstavujú teraz. Moslimov je v USA do šesť miliónov, židov vyše štyri milióny, hindov vyše milión a státisíce Američanov sa hlásia k malým sektám. Dnes niektorí Američania považujú Vianoce za širšie koncipované sviatky, ktoré nespájajú s narodením Ježiša Krista. Najnovšie afroamerická komunita oslavuje od 26. decembra do 1.januára duchovný a kultúrny sviatok Kwanzaa. Vytvorením tohto sviatku sa Afroameričania snažia odpútať od čoraz obchodným duchom preniknutých Vianoc a osláviť tieto sviatky podľa vlastných potrieb najmä dôrazom na rodinu a životný štýl amerických černochov.
(spolupracovník TASR William Guard) mak