Brusel 18. decembra (TASR) - Pracovné vzťahy sú hlavnou oblasťou diskriminácie prisťahovalcov a príslušníkov národnostných menšín v štátoch Európskej únie. To je jeden z hlavných záverov tretej výročnej správy Monitorovacieho strediska EÚ pre rasizmus a xenofóbiu (EUMC) za rok 2000, ktorú dnes zverejnili v Bruseli.
Diskriminácia sa podľa správy prejavuje najmä nerovným prístupom pri výbere pracovníkov, nižšími mzdami, väčším rizikom nezamestnanosti. Vo všeobecnosti je počet nezamestnaných vo všetkých členských štátoch EÚ vyšší medzi prisťahovalcami a príslušníkmi menšín, konštatuje správa EUMC.
Dokument zaznamenal aj ďalšie znepokojujúce javy. V roku 2000 hlásili výrazný nárast počtu prípadov rasovo motivovaného násilia, antisemitských útokov a rasistických hrozieb z Francúzska, Nemecka, Španielska, Švédska a Británie. V Nemecku sa počet takýchto činov zvýšil oproti roku 1999 o 33 percent, v Británii sa dokonca zdvojnásobil.
Rastie aj počet rasovo motivovaných trestných činov páchaných neonacistickými organizáciami, najmä vo Fínsku, Nemecku, Španielsku a Švédsku. V Španielsku sa výrazne posilnili neonacistické hnutia a stále viac využívajú na šírenie svojich názorov internet.
V Nemecku sa počet rasistických internetových stránok zdvojnásobil a hudobná scéna je ešte viac naklonená ultrapravicovým skupinám. V Dánsku znepokojuje vysielanie neonacistickej rozhlasovej stanice, pokračuje správa.
Dokument upozorňuje tiež na mimoriadne zlé podmienky a zaobchádzanie s rómskou populáciou, najmä v Grécku, Taliansku, Portugalsku a Španielsku.
"Pokračujúce útoky a diskriminácia, ktorým čelia menšiny v členských štátoch, ukazujú, že boj proti rasizmu a xenofóbii je dnes dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Vyžaduje spoločné úsilie všetkých častí spoločnosti," povedala dnes pri predstavovaní správy Beate Winklerová, riaditeľka EUMC so sídlom vo Viedni.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed