Na čo domácnosti najviac míňajú?
Ktoré výdavky rastú najrýchlejšie a na čo sa treba do budúcnosti pripraviť?
Štatistický úrad vypočítal, že za prvých deväť mesiacov minulého roka bežné príjmy domácností reálne klesli.
Za čo domácnosť zaplatí najviac dnes a ako to bude?
V domácnostiach školopovinných detí sa v týchto dňoch hovorí o tom, aké bude polročné vysvedčenie. To dostanú žiaci na budúci pondelok. V utorok budú mať žiaci deň voľna - polročné prázdniny.
Známky by už mali byť uzavreté. "Pripravila som sa na zlé správy, dcéra zrejme bude mať problémy so známkou zo správania, zhoršila sa vo fyzike i chémii," povzdychne si Lívia Harnová, matka šiestačky Simony. Tá doma tvrdí, že všetko vie. "Pri odpovedi však zrazu zistí, že nevie súvisle odpovedať, stále používa len oný a oného, a výsledkom je horšia známka. Budeme dúfať, že to nebude najhoršie," vraví Harnová.
Blížiace sa vysvedčenia v uplynulých dňoch spôsobili, že do škôl chodili aj rodičia, ktorí sa tu často neukazujú. "Kontakt rodičov so školou sa pred vysvedčeniami zintenzívňuje. Už v predstihu pred klasifikačnou poradou mávame rodičovské združenia, a tiež poskytujeme konzultačné hodiny," povedala SME riaditeľka 1. ZŠ v Leviciach Božena Papšová.
S ostrým alebo nepríjemným správaním rodičov v škole nemajú skúsenosti. "Skôr nás trápi osud detí z málo podnetných rodín, ktoré by možno mali na viac, ale tým, že ich rodičia doma nerozvíjajú, ostávajú na nižšej úrovni, než akú by mohli dosiahnuť," vraví Papšová.
Ani na ZŠ Košická v Bratislave nepociťujú počas obdobia vysvedčení problémy. "Keďže komunikujeme s rodičmi žiakov pravidelne počas celého školského roka, alebo podľa potreby, nie je ich obliehanie v predklasifikačnom období nijako výrazné," povedala riaditeľka školy Alena Oravcová.
Hoci si rodičia často ťažkajú, že učitelia sú prísni, skôr opak je pravdou. Školská inšpekcia totiž v testovaní podľa vzdelávacích štandardov zistila, že vedomosti žiakov sú o jeden až dva stupne horšie, ako ich známky. Učitelia sa im teda snažia skôr prilepšiť, ako pohoršiť.
Viete, koľko má žiak vedieť na jednotku, koľko na dvojku, trojku, štvorku, pätku? Dá sa proti známke na vysvedčení odvolať? Čo si rodičia myslia o známkach?
Dočítate sa v utorok, v denníku SME