Osudový pravzor nomáda

Paul Gauguin: Před a po * Preložila Anna Fárová * Labyrint * Praha 2001

Osobnosť slávneho francúzskeho maliara Paula Gauguina (1848 - 1903) asi netreba zvlášť predstavovať. Menej sa vie, že po tom, čo koncom augusta 1901 opustil Tahiti a presťahoval sa na markézsky ostrov Hivaoa, pokúsil sa o zvláštny druh literárnej biografie a napísal - pomerne rozsiahly - rukopis knihy Pred a po a stručnejší Táraniny jedného čarbáka. Ako ironický titul druhej práce napovedá, nebol presvedčený, že je literát, a mal aj vážne pochybnosti, ako úspešne ukončiť maliarsku kariéru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol vo veľmi zlom psychickom a zdravotnom stave, cítil sa porazený biedou, chorobou a „celkom predčasnou starobou“, čo niesol zvlášť ťažko. Pokúsil sa o samovraždu, ale neúspešne, pokračoval teda v písaní autobiografických zápiskov. „Nie som vzdelancom, ale som možno spisovateľom,“ zveril sa svojmu priateľovi a „žiakovi“, Georgeovi Danielovi de Monfreid.

SkryťVypnúť reklamu

Lawrence a Elisabeth Hansonovci síce vo svojom životopise Urodzený divoch píšu práve naopak, že „Gauguin nikdy nepredstieral, že je spisovateľom“, a aj tvrdia, že Pred a po knihou „v určitom zmysle nie je“. To je však omyl - keď Gauguin pracoval na rukopise, myslel predovšetkým na jeho knižné vydanie, lebo tušil, že je to jediný možný spôsob, ako napísať pravdivo o svojej takmer tridsaťročnej márnej snahe presadiť sa, a bola to aj možnosť, ako uviesť veci na pravú mieru.

Pre Gauguina muselo byť veľmi ponižujúce, že impresionisti, s ktorými dvakrát vystavoval, stúpali k sláve a aj bohatli, zatiaľ čo on sám v Tichomorí len živoril. To všetko iste boli dôvody na zatrpknutosť, ale kniha, táto zvláštna biografia, taká nie je. Chýba jej akákoľvek ústredná téma a má aj formálne nedostatky. Obsahuje krátky kurz šermu, skúsenosti z bordelov, postrehy o Degasovi, niečo zo spomienok z najranejšieho detstva prežitého v Peru a aj chválu prírody a primitívneho života medzi domorodcami.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto nie je kniha,“ opakuje na niekoľkých miestach jej autor a uchyľuje sa tak k pomerne častému spisovateľskému triku: pravdaže, kniha to je, a kniha celkom zaujímavá. Prezentuje totiž umelca, ktorý dával voľnosť svojim citom a realitu vnímal vášnivo. Dokázal milovať a nenávidieť, ale aj sa úplne fatálne mýliť. Pomerne presne dokázal rozoznať hlavné zdroje francúzskeho koloniálneho zla a v osobách žandárov, úradníkov (ale i katolíckych a protestantských misionárov, ktorí participovali na Moci a Represii) konkretizovať vinníkov.

Gauguin sa prezentuje bez zábran a falošnej (i prirodzenej) hanby ako človek, bytosť narodená pre slobodu - prečo ho potom irituje, že maliar Cézanne sa medzitým vo Francúzsku stal milionárom, je záhadou. Je rodeným romantikom - keď sa sťahuje na Markézy, vyberá si ostrov, kde vraj ešte žijú kanibali. Ale je sklamaný, nielen civilizáciou, ktorá ho i tu predstihla, ale aj vlastným nejasným postavením umelca v domorodej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Romantizmus nepostačuje a exotika vyprchá. Ale čo z knihy zostáva, je akýsi osudový pravzor, predloha moderného umelca a jeho stroskotania a viac - moderného hrdinu budúcich rokov, nomáda, ktorý občas s ťažkosťami nájde strechu nad hlavou a obživu, ale nikdy spokojnosť a pokoj.

Autor: JIŘÍ OLIČ(Autor je básnik a publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 467
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 076
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 057
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 849
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 580
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu