Rusko presadzuje zmenu hraníc národných parkov

BRATISLAVA - Minister hospodárstva Pavol Rusko chce prehodnotiť súčasné hranice národných parkov a počet chránených krajinných oblastí. Cieľom je rozšírenie možnosti podnikania a podpora cestovného ruchu v týchto oblastiach. Rusko včera predstavil sedem .

BRATISLAVA - Minister hospodárstva Pavol Rusko chce prehodnotiť súčasné hranice národných parkov a počet chránených krajinných oblastí. Cieľom je rozšírenie možnosti podnikania a podpora cestovného ruchu v týchto oblastiach. Rusko včera predstavil sedem opatrení, ktoré by sa mali v národných parkoch urobiť v budúcich rokoch.

Materiál, ktorý musí schváliť vláda, vznikol na základe kompromisu s mimovládnymi organizáciami a ministerstvom životného prostredia. Podľa Jána Roháča z nadácie Ekopolis ide o najvyššiu mieru kompromisu, ktorá sa podarila dosiahnuť a pre ochranu prírody je to najmenej škodlivé znenie. Roháč bol v komisii, ktorá materiál pripravovala, a hovorí, že z nej chcel najprv vystúpiť. Ministerstvo hospodárstva totiž pripravilo prvý materiál bez toho, aby ho odsúhlasili mimovládky a ministerstvo životného prostredia. Do komisie sa však vrátil, pretože Ruskovo ministerstvo navrhlo ďalšie rokovanie. "Boli rešpektované naše tri zásadné pripomienky."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Konflikty medzi cestovným ruchom a ochranou prírody by sa podľa Roháča nemali riešiť na ministerstve, ale priamo na mieste.

Mimovládna Spoločnosť pre ochranu vtáctva s návrhom nesúhlasí. "Je takmer totožný s tým s pôvodným," povedal manažér spoločnosti Tomáš Blaškovič. Mimovládne organizácie zastupoval v komisi iba Roháč a ten podľa Blaškoviča dosiahol zmeny aké mohol. Ochranári odmietajú základnú filozofiu opatrení. "Vyhlasovanie chránených území, ich zonácia sa má riadiť zásadami ochrany prírody, nie potrebami cestovného ruchu," povedal. Mimovládne organizácie môžu svoj protest vyjadriť iba cez médiá, o osude Ruskových návrhov rozhodne vláda.

Minister životného prostredia László Miklós sa chce k veci vyjadriť až vo štvrtok, Dana Gregorová z tlačového oddelenia povedala, že zásadné výhrady k Ruskovmu materiálu nemajú.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko tvrdí, že v oblastiach, kde už je turistický ruch, treba znížiť stupeň ochrany, aby neboli problémy, ak podnikateľ chce napríklad dobudovať hotel.

V prípade urbanizovaných území, sa takmer vo všetkých prípadoch zníži stupeň ochrany. Súčasťou návrhu je aj vyčlenenie intravilánov obcí do takého stupňa ochrany prírody, aby v nich bolo možné rozvíjať cestovný ruch.

(dro, sita, tasr)

Debaty o Tatrách pokračujú, riešenie je v nedohľadne

STARÝ SMOKOVEC - Jediným výsledkom niekoľkohodinového rokovania tajomníka vládneho výboru na obnovu Vysokých Tatier Ivana Štefanca, Správy Tatranského národného parku, lesníkov a ochranárov je, že návrh na zonáciu Tatier predložia na verejnú diskusiu. Správa TANAP má návrh vypracovaný už dva roky.

Ľubica Trubíniová z Občianskeho výboru Naše Tatry dúfa, že sa aktivisti s lesníkmi zhodnú aspoň na tom, aby sa neznížila plocha lesov v Tatrách. Šéf Správy TANAP Tomáš Vančura tvrdí: "Nesmieme sa nechať vyprovokovať, môžeme len trpezlivo rokovať. V niektorých štátoch to už majú za sebou a trvalo to aj roky." Trubíniová žiada systémové riešenia, Vančura sa bráni návrhom, ktoré by lesné pozemky premenili na zjazdovky a Štefanec hovorí o postupnom zosúladení. Ani jeden z nich však nevie o Návrhu systémových opatrení na riešenie cestovného ruchu v Tatrách z dielne ministerstva hospodárstva Pavla Ruska a nič nepripomienkovali.

SkryťVypnúť reklamu

Štefanec sa spolieha na priehľadnú súťaž na štúdiu trvalo udržateľného rozvoja Tatier. Rozhodovať bude podľa neho odborná komisia, ktorú však vymenuje vládny výbor. "Štúdia trvalo udržateľného rozvoja musí brať do úvahy súkromné vlastníctvo a ekonomické dosahy," hovorí.

Združenie Naše Tatry požaduje skúmanie ekologických dosahov a štúdie EIA. Jeden z diskutujúcich tému uzavrel slovami - tu nejde o les, ale o peniaze a podľa toho to aj vyzerá. (wm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 298
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 113
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 668
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 346
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 010
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 792
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu