Tvrdí to na základe porovnávacej správy, prezentovanej v roku 2002 na konferencii o extrémizme v Litve. Na príprave správy sa podieľala aj naša polícia.
"Aj nás to prekvapilo, ale naozaj, celkovo to - počtom útokov, spôsobom ich vykonania - vyšlo, že patríme na špičku," hovorí aktivista Ďurkovič. Oficiálne policajné štatistiky z roku 2001 tvrdia, že členov a podporovateľov rôznych pravicových extrémistických skupín je u nás 2500.
Podľa Ďurkoviča Slovensko v potláčaní neonacizmu v poslednom čase pokročilo. Dôkazom má byť aj minulotýždňové odsúdenie troch členov martinskej neonacistickej skupiny N.S. Band na trojročné nepodmienečné tresty.
Ďalšie organizácie pôsobia naďalej, ich názvy sú jednoznačné - Biela slovenská jednota, či SS AG Slovakia. V roku 2003 bolo zaznamenaných 113 trestných činov s rasovým, či národnostným motívom. Polícii sa podarilo objasniť 73.
Ďurkovič si myslí, že najväčší rozdiel medzi Slovenskom a západoeurópskymi krajinami je v miere tolerancie k prejavom neonacizmu. "Keď v Nemecku neonacisti zabili cudzinca, do ulíc vyšli desiatky tisíc ľudí," povedal.
K poslednému útoku došlo uplynulý víkend v Bratislave. Desať neonacistov napadlo siedmich ľudí, 5 z nich skončilo po bitke so zraneniami. (rp)
Občiansky aktivista tvrdí: Medzi neonacistami sú aj deti známych ľudí
O neonacizme na Slovensku sme sa rozprávali s občianskym aktivistom LADISLAVOM ĎURKOVIČOM.
Do akej miery je neonacizmus na Slovensku rozšírený?
"Novodobá história neonacizmu, ktorá sa začala na Slovensku pred 15 rokmi, mala veľmi tienisté stránky. Neonacisti zabili Anastáziu Balážovú, upálili Mária Gorala, v Bratislave zabili aj istého M. I. Máme tu neonacistické vraždy, stovky a tisíce útokov."
Ako je to s postihovaním takýchto ľudí?
"Na Slovensku bola skoro desaťročie ich aktivita bez silnejšieho povšimnutia policajných orgánov. Pôsobilo tu asi 15 neonacistických kapiel, fungovalo 20 webových stránok, asi 25 časopisov. Počet stúpencov neonacizmu sa na Slovensku odhaduje asi na päťtisíc. Čo je spolu s Čechmi jedným z najvyšších počtov v Európe. Myslím si, že teraz už polícia dosť reflektuje na ich prejavy a práve prípad N.S. Bandu je jedným z mála, ktorý ukazuje, že reťaz polícia, prokuratúra a súdy začína pomaly fungovať."
Kde sú na Slovensku centrá neonacizmu?
"Neonacistami sú ľudia od 14 do 25 rokov. Príslušníci sa líšia mierou brutality. Delia sa na propagandistickú časť, ktorá vydáva materiály. Druhá časť sú pešiaci, ich je väčšina. Sú to ľudia, ktorí hlavne útočia a bijú sa a o nacizme ani veľa nevedia. Na východe Slovenska v Humennom bolo centrum neonacistickej organizácie. V Banskej Bystrici bola agentúra, ktorá vydávala materiály pre celú Európu. V Bratislave bolo niekoľko vrážd a možno do 500 veľmi aktívnych neonacistov. Tak isto Čadca a Kysuce, celá tá oblasť bola veľmi aktívna. Dá sa povedať, že celé územie je rovnomerne pokryté."
Čo je s tými skupinami v súčasnosti?
"Najväčším úspechom je dnes už ročné pôsobenie špecializovanej policajnej jednotky zameranej na neonacizmus a extrémizmus. Dnes je neonacistické hnutie v defenzíve, ale používa nové a oveľa sofistikovanejšie formy komunikácie a prepojenia. Minulý rok poklesol počet útokov aj vrážd, polícia by však nemala zaspať na vavrínoch."
Z akého prostredia neonacisti pochádzajú?
"Je zaujímavé, že medzi nimi nájdete mladých lekárov, či právnikov, študentov vysokých škôl, ale aj slabšie sociálne skupiny, niektorých veľmi vzdelaných ľudí presvedčených o neonacizme a idei bielej rasy. Všetkých spája nenávisti k iným rasám, antisemitizmus a podobne. Mladší a menej vzdelaní sú tí bojovníci, vzdelanejší sa skôr zaoberajú obchodom a propagandou. Nájdete tam aj deti bohatých ľudí, ministrov či úspešných podnikateľov, ale aj z rozpadnutých rodín.
Máte overené, že medzi neonacistami sú aj deti politikov?
"Nie je na mieste hovoriť o menách, samotní rodičia sa s tým pasujú veľmi ťažko, takže nie je na mieste upozorňovať na nich."
Spomínali ste, že neonacistami sú najmä ľudia do 25 rokov, čo sa s nimi stane potom?
"U niektorých je to útlm. Poznám desať bývalých neonacistov, ktorí majú po tele vytetované hákové kríže, ktoré si dávajú prerobiť a hovoria, že boli blbci."
(rp)