Jednotné označovanie hmotnosti na tovaroch prinesie spotrebiteľom ľahšiu orientáciu a jednoznačné údaje. Brusel sa tak chce vyhnúť pochybnostiam, čo všetko sa má započítavať do hmotnosti potravinárskych aj iných výrobkov. FOTO - ČTK |
.
"Problém je v tom, že teraz máme 25 štátov a 25 rôznych národných zákonov, ktoré sú o tom, ako majú výrobcovia svoje produkty označovať," povedal Gregor Kreuzhuber, hovorca komisára Güntera Verheugena, ktorý je zodpovedný za oblasť priemyslu. Výrobcovia musia niekedy na svoje tovary dávať pre každú krajinu, do ktorej vyvážajú, iné označenie, čo im zvyšuje náklady.
Jednotné pravidlá budú riešiť napríklad otázky, či sa do hmotnosti výrobku počíta aj balenie alebo nie. Problémy sú aj pri konzervovaných výrobkoch, pretože neexistuje jednotné usmernenie, či sa má uvádzať zvlášť hmotnosť nálevu, alebo stačí celková hmotnosť.
Komisia preto vyzvala zainteresované subjekty - výrobcov, úrady a združenia spotrebiteľov - aby podali návrhy a predstavy o budúcich normách.
"Iniciatíva zlepší ochranu zákazníkov a zároveň zjednoduší život výrobcom. S jednotnými pravidlami, ktoré budú v súlade s medzinárodnými štandardami, budú môcť svoje produkty vyrábať a vyvážať ich kamkoľvek, bez toho, aby ich museli znova označovať," tvrdí Günter Verheugen. (čtk)