Najlacnejší spôsob ako precestovať celý svet

Internet sa často využíva pri plánovaní klasickej dovolenky - pobytového, alebo poznávacieho zájazdu.

No spoznávať krajinu sa dá aj iným spôsobom, preto sa na webe stretneme s pojmami ako tzv. sabbaticals, o ktorých si povieme nabudúce, a wwoofing.

Čo je to wwoofing?

Donedávna by som ho zaradila medzi preklepy alebo iné nezmysly, avšak teraz viem, že toto slovo aj niečo znamená - pod týmto zvláštnym pojmom sa skrýva možnosť precestovať skoro celý svet s minimálnymi nákladmi.

Skratka WWOOF znamená World-Wide Opportunities on Organic Farms (Celosvetové príležitosti na ekologických farmách); niektorí hovoria aj o Willing Workers on Organic Farms (Usilovní pracovníci na ekologických farmách), čo jadro veci vystihuje asi najskôr. Medzinárodná organizácia WWOOF poskytuje dobrovoľníkom kontakty na ekologické farmy. Tam dobrovoľník získa za pomoc farmárom nocľah, stravu a skúsenosti z oblasti ekologického poľnohospodárstva. Rastúca popularita wwoofingu predsa len tkvie v niečom úplne inom. Je to totiž jedna z možností ako precestovať s nízkym rozpočtom cudzie krajiny a zoznámiť sa s novými ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo robí wwoofer?

Wwoofer je dobrovoľník, ktorý pomáha na ekologických farmách. Za odmenu dostane nocľah, stravu a získa skúsenosti z oblasti ekologického poľnohospodárstva. Netreba však čakať peniaze.

Pobyt na farme si treba dohodnúť s farmárom, pretože závisí nielen od času, ktorý chcete na farme stráviť, ale predovšetkým od potrieb farmára. Niektorí farmári majú záujem o dlhodobú pomoc, iní zas o krátkodobú. Väčšinou treba stavať ohrady, pásť a starať sa o zvieratá, plieť a okopávať rastliny a robiť rôzne pomocné práce.

Často sú farmy uprostred peknej prírody a tak po práci môžete spoznávať okolie, robiť kratšie túry, prípadne sa kúpať v rieke či jazere.

So sebou si treba zobrať pracovný odev vrátane rukavíc a základné hygienické vybavenie.

SkryťVypnúť reklamu

Na farmách treba väčšinou pracovať 4-6 hodín denne, víkendy sú voľné. Väčšina wwooferov má dobré skúsenosti, práca nebola ťažká a jedlo bolo dobré, zdravé a biologické. Okrem toho spoznali otvorených, zaujímavých ľudí - nielen medzi domácimi ale aj medzi inými wwoofermi z rôznych krajín. Tak sa dá dozvedieť niečo nielen o krajine, kde človek pracuje, ale dostane aj tipy na ďalšie cestovanie.

Treba však upozorniť, že wwoofing nie je nič pre dovolenkárov, pretože to jednoducho nie je len dovolenka a treba aj pomôcť. Na farme človek musí rátať aj s tým, že sa bude musieť prebrodiť bahnom, aby nakŕmil prasce. Takáto skutočnosť môže niektorých veľkomeštiakov dosť stresovať. Ale dá sa to prekonať ak je človek otvorený a natrafí na  takisto otvorených ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Existujú aj negatívne ohlasy na farmy, ktorým ide hlavne o lacnú pracovnú silu. Takýmto nepríjemnostiam sa dá predísť vďaka odporúčaniam a telefónnemu kontaktu.

Členstvo v organizácii

Každý, kto sa chce wwoofingu zúčastniť, musí sa stať členom organizácie. V česko-slovenskej "pobočke" Wwoof.ecn.cz  získate za ročný členský poplatok členskú kartu, brožúrku so zoznamom všetkých hostiteľských fariem v Čechách a na Slovensku ako aj kontaktné adresy v týchto dvoch krajinách. Wwoof.cz takisto pomôže pri hľadaní farmy, zašle 4-krát ročne interný časopis s novinkami ohľadne wwoofingu v ČR a SR a bude vás pravidelne informovať cez e-mail. Ročný členský poplatok je 200 Kč (ČR) resp. 300 Kč (SR) na osobu alebo 300 Kč (ČR) resp. 400 Kč (SR) pre spoločne cestujúci pár.

SkryťVypnúť reklamu

WWOOF nefunguje len v Čechách a na Slovensku, ale v mnohých krajinách, ako napríklad v Škótsku, Austrálii a Novom Zélande, Nemecku, atď. Za zoznamy fariem, ktoré prevádzkujú wwofing, sa platí podľa organizácie členské 10-15 EUR. Avšak netreba kupovať mačku vo vreci, možno si predtým prečítať popisy fariem na internete - avšak bez adries. Kto má po tomto prvom internetovom kontakte záujem, musí sa stať členom organizácie WWOOF v želanej krajine, a po zaplatení členského dostane adresy a popisy fariem. S nimi sa potom musí skontaktovať sám. Takisto si sám musí zorganizovať  cestu, poistenie a prípadne víza.

Ak máte záujem o wwoofing mimo územia ČR a SR treba sa pozrieť na nasledovné webstránky:

Výber farmy

SkryťVypnúť reklamu

Zaplatili ste členský poplatok (u WWOOF.cz), dostali ste katalóg s adresami fariem (v ČR a SR). Aký bude ďalší krok? Rozmyslite si, o akú prácu máte záujem a podľa toho si vyberte farmu. Treba sa ohlásiť a dohodnúť sa na podmienkach ako aj na termíne. Nezabúdajme nato, že ani jedna strana nie je k ničomu viazaná. Ak spolupráca farme alebo wwooferovi nevyhovuje, môžu ju ukončiť. Ak wwoofer nie je spokojný, mal by to ohlásiť centrále alebo regionálnym spolupracovníkom wwoof. Navyše je pre ďalších členov dobré, ak po skončení pobytu farmu ohodnotíte. Ak ste si vybrali farmu v zahraničí, pamätajte aj na to, že veci nemusia výjsť tak ako boli naplánované. Bolo by zlé, keby ste sa nepripravili na všetky možnosti a boli závislí od hostiteľa alebo dopravy. Organizácia WWOOF nepozná osobne (všetkých) hostiteľov na zozname, keďže sa väčšinou stará len o počiatočný kontakt. Ak máte sťažnosti na hostiteľa, treba organizáciu hneď kontaktovať - pomôžete tak ďalším.

SkryťVypnúť reklamu

Víza a poistenie

Niektoré krajiny majú striktné imigračné zákony a je na vás, aby ste si vybavili potrebné víza a pracovné povolenia, predtým než sa chystáte na cestu. Organizácia WWOOF vám s tým nepomôže. Bez správnych dokumentov sa vám môže stať, že vás pri vstupe do krajiny zadržia a pošlú domov.

Uistite sa, že máte zdravotné a cestovné poistenie a poistenie zodpovednosti. Dobrovoľník nie je nutne krytý poistením hostiteľa, tým sa riziko prenáša na vás. Buďte teda rozumný a nepodnikajte nebezpečné akcie. Ak žijete v Európe, zožeňte si tlačivo E111, ktoré vás do určitej  mieri kryje.

Wwoofing s deťmi

WWOOF upozorňuje ľudí, ktorí sa chcú vydať na takúto cestu s deťmi. Väčšina hostiteľov po dohode deti uvíta, treba si to však zistiť v popise, preto necestujte s deťmi bez predchádzajúcej dohody.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď vás wwoofing láka, vaše dieťa nemusí byť nadšené zvláštnym miestom, novými tvárami, cudzokrajným jedlom a faktom, že nebude spať vo vlastnej posteli. Bolo by preto vhodné začať krátkym pobytom.

Wwoofing je aj o pomoci hostiteľovi a ak máte navyše dohliadať na deti, vaša pomoc je limitovaná. Deti na farme nemôžete nechať len tak sa hrať, pretože sú tam aj nebezpečné miesta. Jednoducho nie je to  ihrisko. Malé deti sa nevydržia pozerať na vás ako pliete burinu, alebo neznesú zvuk sekery keď budete rúbať drevo.

Ak chcete dieťa so sebou zobrať tak či tak, bolo by lepšie, keby ste išli s partnerom alebo sa dali dokopy s ďalším slobodným rodičom, aby ste sa mohli striedať pri strážení. V tomto prípade je však situácia taká, že hostiteľ musí stravovať a ubytovať viac ľudí za pomoc len jednej osoby a možno budete musieť finančne prispieť. Väčšina farmárov má limitované zdroje a to je dôvod, prečo chcú pomoc od organizácie WWOOF.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej by ste mali zvážiť aj to, že tam budú aj iní wwooferi. Niektorí budú mať radi deti, iní nie. A po ťažkom dni si bude chcieť každý - aj vy - oddýchnuť.

A nakoniec: nemyslite na wwoofing v prvom rade ako na pekne prázdniny pre deti v prírode. Organizácia zaznamenala síce nadšené ohlasy z wwoofingu s deťmi, ale na druhej strane má skúsenosti aj s opačným extrémom. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 844
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 203
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 677
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 398
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 736
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 568
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu