Bratislava 3. februára (TASR) - Pedagógovia a umelci majú obavy, že bude zrušený 85 rokov fungujúci systém vzdelávania na konzervatóriu, ktoré poskytuje okrem stredného aj vyššie odborné vzdelanie. Takýto návrh predložil Štátny pedagogický ústav Ministerstvu školstva SR.
Spolu 156 odborníkov z celého Slovenska a Čiech sa na dnešnej konferencii na pôde bratislavského konzervatória zhodlo na tom, že treba presadiť tento typ vzdelávania aj do prebiehajúcej reformy školstva. "V novom školskom zákone by malo byť postavenie konzervatória ako špecifického typu školy, ktorá poskytuje vyššie odborné vzdelanie v dennom šesťročnom a na tanečnom konzervatóriu osemročnom štúdiu," uvádza sa v uznesení, ktoré prijali na záver konferencie. V debate o význame, kvalite a perspektívach odborného vzdelávania v SR sa zhodli aj na tom, že súvislé stredné a vyššie odborné umelecké vzdelávanie má profesionálnu kvalitu a nezastupiteľný význam. Je aj ekonomicky výhodné a perspektívne, pričom sú konzervatóriá mimoriadne rýchlo schopné reagovať na požiadavky trhu práce. O tom svedčí aj mimoriadne zastúpenie absolventov konzervatórií v krajinách EÚ.
Na konferenciu prišli zástupcovia všetkých slovenských konzervatórií, ich absolventi i ďalší pedagógovia a umelci. Podporu konzervatóriu vyjadril aj riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Lapšanský, v diskusii vystúpil aj sólista Opery SND Martin Babjak, operný režisér Július Gyermek, herec Robert Roth, dirigent Anton Popovič, psychologička Gabriela Herényiová. Až 57 referátov na tému konferencie poslali osobnosti, ako Edita Gruberová, Ľubica Vargicová, Miroslav Dvorský, primárius Moyzesovho kvarteta Stanislav Mucha, rakúsky dirigent Konstantin Iljevsky, gitarista Matúš Jakabčic, herečka Bibiana Ondrejková a ďalší koncertní umelci a pedagógovia. Všetci považujú vyššie odborné vzdelanie za rozhodujúci faktor pre ich profesionálnu umeleckú kariéru. Ich referáty budú publikované v zborníku z konferencie.
Informácie TASR poskytol Roman Bajzík z konzervatória v Bratislave.