Bývalý predseda newyorskej akciovej burzy NYSE Richard Grasso dostával obrovské odmeny presahujúce dohromady 100 miliónov dolárov, bez rozumného dôvodu a na základe mnohých chýb. Uviedla to burza v 135-stranovom dokumente. Grassove nadbytočné kompenzácie a odmeny v ňom odhaduje na 144,5 až 156,7 milióna dolárov.
Správa sumarizuje, ako sa Grassove odmeny vypočítavali a ako ich pritom burza horlivo strážila. Newyorský súd minulý týždeň nariadil, aby právnici burzy dokument odovzdali Grassovmu tímu advokátov.
Grassove kompenzácie a výhody boli podľa dokumentu v niektorých rokoch hrubo prehnané a boli výsledkom mnohých pochybení. Zverejnením dokumentu sa skončilo obdobie špekulácií o jeho obsahu.
Banánové firmy neuspeli so žalobou proti únii
Súd prvej inštancie, druhý najvyšší európsky súd, neuznal požiadavku od firiem Chiquita Brands International a Dole Food na mnohomiliónovú kompenzáciu za škody spôsobené pravidlami Európskej únie na obchod s banánmi a nariadil spoločnostiam zaplatiť všetky súdne trovy. Vyplýva to zo štvrtkového vyhlásenia súdu.
Obe firmy sa obrátili na súd, pretože podľa ich vyhlásenia im súčasný banánový režim EÚ spôsobil obrovské škody. Súd však obidve požiadavky odmietol. Suma, ktorú požadovala firma Dole, je tajná, Chiquita chcela od Európskej komisie zaplatiť 564 miliónov eur plus ročný úrok osem percent.
Obe firmy sa obrátili na súd už v roku 2001, teda v rovnakom roku, keď sa EÚ pod ochranou Svetovej obchodnej organizácie dohodla s Ekvádorom, najväčším vývozcom banánov, a Spojenými štátmi na skončení "banánovej vojny".
Vláda Dubaja kúpila podiel v DaimlerChrysler
Vláda emirátu Dubaj kúpila podiel v nemecko-americkej automobilke DaimlerChrysler za jednu miliardu dolárov. Akcie získala prostredníctvom firmy Dubai Holding, ktorú ovláda vláda emirátu. Dubaj je tak teraz tretím najväčším akcionárom automobilky. Najväčšími akcionármi DaimlerChrysler sú Deutsche Bank AG a štát Kuvajt. Podľa zdrojov z odvetvia ani jedna z týchto firiem svoj podiel v automobilke neznížila. Podľa odhadov by sa podiel Dubaja v DaimlerChrysler mal pohybovať okolo dvoch percent.
"Je najlepší čas na nákup akcií v DaimlerChrysler, pretože firma začala oberať ovocie z fúzie s Chryslerom," vyhlásil generálny riaditeľ Dubai Holding. Firma má tiež dôveru v súčasné vedenie automobilky.
Dubaj je hlavným obchodným a turistickým centrom v Zálive.
Aral predáva české pumpy
Spoločnosť Aral chce do konca roka predať sieť čerpacích staníc v Českej republike. Predaj celkom 69 staníc začne v priebehu niekoľkých týždňov a uzavretý by mal byť podľa predpokladov firmy do konca tohto roka. Prevádzka staníc v Česku, kde má firma takmer 10-percentný podiel, nie je v súlade so stratégiou firmy.
Aral zatiaľ nevie, koľko za čerpacie stanice dostane. "Vôbec si to netrúfame odhadnúť," povedala hovorkyňa spoločnosti Linda Kučerová s tým, že cena bude jedným z kritérií pri výbere záujemca. Ponuky môže podľa nej podávať akýkoľvek subjekt.
"Ak uvážime kvalitu tejto siete, očakávame značný záujem," uviedol Werner Lohrberg, ktorý je manažérom pre maloobchodný trh Aralu pre Česko a Rakúsko.
Čínsky internetový vyhľadávač Baidu.com pôjde na burzy v USA
Popredný čínsky internetový vyhľadávač Baidu.com mieni v prvej polovici tohto roka uviesť svoje akcie na newyorskej akciovej burze NYSE i na technologickom trhu Nasdaq. Podnik by tak mohol získať až 200 miliónov dolárov.
Baidu.com chce napodobniť minuloročný burzový úspech svetového internetového vyhľadávača Google, ktorý v Baidu.com vlastní malý podiel akcií. Očakáva sa, že sa organizátormi misie stanú investičné banky Credit Suisse First Boston a Goldman Sachs. Obe sa k tomu odmietli vyjadriť.
Baidu sa chystá uviesť na burzu 25 percent kapitálu. Firmu by to potom ohodnotilo zhruba na 800 miliónov dolárov. Google má na porovnanie trhovú hodnotu 52 miliárd dolárov nato, ako sa jeho emisia od polovice minuloročného augusta posilnila o 130 percent.
Baidu vznikla v roku 1999 a zisková sa stala v minulom roku.
ČTK