Americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová mala včera nabitý program. Kým dopoludnia ešte rokovala v Londýne s britským premiérom Tonym Blairom (vpravo), večer ju už hostil v hlavnom meste Nemecka kancelár Schröder. FOTO - REUTERS
Nová americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová prišla na prvú cestu do Európy. Je to ďalší dôkaz, že Amerika naozaj stojí o zlepšenie vzťahov so spojencami.
Riceová prišla vo štvrtok do Londýna a včera večer už bola v Berlíne. Britániu nemohla obísť, je to najvernejší spojenec. Nemecko je zase v kategórii krajín, s ktorými chce vzťahy po Iraku urovnať.
Najväčší rozruch nespôsobil Irak, ale Irán. Riceová od začiatku vysvetľuje, že Amerika sa na ďalšiu vojnu nechystá. Aspoň zatiaľ. "Ešte máme množstvo diplomatických nástrojov, ktoré môžeme a chceme využiť," povedala po raňajkách s premiérom Tony Blairom a stretnutí s ministrom zahraničia Jackom Strawom.
Súčasne však dodáva, že Washington s Teheránom nebude rokovať. A v tom je opäť jasný rozdiel medzi Európou a Amerikou. Američania si totiž nemyslia, že by rokovania niečo vyriešili.
Británia, Francúzsko a Nemecko rokujú s Iránom o zastavení jadrového programu od roku 2003. Európa doteraz hrala dobrého policajta a rokovala, Amerika bola tým zlým a rokovania odmietala, napísal denník The Washington Post. Európa by teraz chcela, aby sa zjednotili. Riceová povedala jasné nie.
Američania upodozrievajú Irán, že tajne vyvíja jadrovú bombu. Irán tvrdí, že jadrový program má slúžiť len na civilné účely.
Počas stretnutia v Berlíne s kancelárom Gerhardom Schröderom Riceová povedala, že prezident George Bush, ktorý 23. februára navštívi Nemecko, tým otvorí novú kapitolu nemecko-amerických vzťahov. Napriek tomu, že obaja dávali pri rozhovoroch najavo, že vzájomné trhliny pre vojnu v Iraku sú minulosťou, Schröder jasne povedal, že Nemecko nepošle vojakov do Iraku a ani nerozšíri svoj kontingent v Afganistane.
Riceová chce hneď prvou cestou ukázať, že to bude iné ako za ministra Colina Powella. Európu presviedča, že sa zmenil prezident Bush. Že si uvedomil, ako potrebuje spojencov, a je pripravený počúvať názory spojencov.
Chce však ukázať, že sa zmenil aj štýl americkej diplomacie. Powella mala Európa rada, len málokedy ho však naozaj aj videla. Riceovej predchodca sa preslávil ako telefónny minister. Necestoval a všetko riešil z Washingtonu.
Teraz to má byť inak. Hneď prvý mesiac po nástupe do funkcie sa Condi nezastaví: po Londýne a Berlíne ide na Blízky východ a potom späť do Európy. Budúci týždeň bude v Bruseli a Paríži. O necelé tri týždne potom príde znova s prezidentom Bushom.
Cestovný plán
Štvrtok: Británia
Piatok: Nemecko
Sobota: Poľsko
Nedeľa: Turecko
Pondelok: Izrael
Utorok: Taliansko, Francúzsko
Streda: NATO a EÚ