Včera rokovala Riceová v Ankare so svojím tureckým partnerom Abdullahom Gülom. Tlačovú konferenciu mali v miestnosti s veľkým portrétom zakladateľa moderného tureckého štátu Kemala Ataturka.
FOTO - REUTERS
ANKARA, VARŠAVA - V obrovskom tempe pokračuje nová americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová vo svojom predstavovaní počas prvej cesty po krajinách spojencov z NATO. Po Británii a Nemecku navštívila cez víkend Poľsko a Turecko. V Ankare rokovala v "predpríprave" na bratislavský summit Bush-Putin s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.
V sobotu večer tlmočila Riceová počas dva a pol hodiny trvajúcej večere Lavrovovi obavy Spojených štátov z pomalého zavádzania reforiem v Rusku. Moskve tiež mala pripomenúť, aby nezasahovala do demokratických procesov v bývalých sovietskych krajinách, čo bol zrejmý odkaz na dianie na Ukrajine. Uviedol to nemenovaný člen americkej delegácie. Spojené štáty sa však nechystajú Rusko izolovať, ale rokovať a spolupracovať s ním, zdôraznila Riceová.
Lavrov na Riceovej výhrady konkrétne nereagoval. Priestor na to bude podľa neho na schôdzke v Bratislave. Podľa neho je najdôležitejšie, že aj napriek "pretrvávajúcim nezhodám" sú obe krajiny spojencami v boji proti terorizmu, nelegálnemu šíreniu zbraní hromadného ničenia a drog.
"Na summite 24. februára v Bratislave bude prezident Vladimir Putin pripravený odpovedať na všetky otázky. Pritom bude však pripravený klásť svoje otázky. Naše vzťahy sú také, že nám to umožňujú," zdôraznil ruský minister.
Ešte pred príletom do Ankary navštívila Riceová Poľsko, kde sa poďakovala za podporu v irackom konflikte. Odmenou by mohlo byť aj zrušenie vízovej povinnosti pre Poliakov. Riceová však konkrétny termín neuviedla. Aj o tejto téme má tento týždeň hovoriť s prezidentom Georgeom Bushom počas návštevy Washingtonu poľský prezident Aleksander Kwasniewski. Na rokovaniach s poľským šéfom diplomacie Adamom Danielom Rotfeldom a premiérom Marekom Belkom povedala, že Európa a Spojené štáty by mali prestať o vzájomných vzťahoch iba hovoriť, ale mali by ich aj naozaj rozvíjať.
Po presune do Turecka rokovala Riceová s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom. Žiadala od neho podporu pre mierový proces medzi Izraelom a Palestínčanmi a ubezpečila ho, že Spojené štáty si želajú zachovanie jednoty Iraku a mier s jeho susedmi vrátane Iránu.
Večer odletela do Jeruzalema, kde jej cesta dnes pokračuje najviac očakávanými rokovaniami o mieri na Blízkom východe.
Americká ministerka sa vo včerajšom vysielaní BBC vyjadrila aj k rozporom medzi Európou a Spojenými štátmi v otázke embarga na vývoz zbraní do Číny. Zdôraznila, že Washingtom s plánmi Európanov na jeho ukončenie nesúhlasí. Podľa Riceovej by to mohlo viesť k porušeniu vojenskej rovnováhy vo východnej Ázii. (čtk, reuters, ma)