Zabudnite na Irak, zabudnite na nezhody. Amerika je pripravená znovu spolupracovať s Európou a Európa by mala byť pripravená spolupracovať s Amerikou. To bolo hlavné posolstvo Condoleezzy Riceovej pre Európu. Predniesla ho v Paríži pred intelektuálmi a študentmi v Inštitúte politických vied.
Francúzsko si vybrala za miesto hlavného transatlantického prejavu, lebo práve táto krajina je lídrom protibushovských nálad.
Prvá Riceovej cesta vo funkcii ministerky zahraničia mala dva veľké ciele: predpripraviť izraelsko-palestínsky summit a ukázať Európe, že Amerike na nej naozaj záleží. To by sa definitívne malo potvrdiť o dva týždne, keď do Európy príde aj prezident George Bush. Riceová včera hovorila, že Európa a Amerika si v minulosti nie vždy hľadeli priamo do očí, teraz je však čas otvoriť novú kapitolu v americko-európskych vzťahoch.
Riceová asi pol hodinu hovorila, ako si Amerika v druhom Bushovom období predstavuje svet. Ďalších 20 minút potom odpovedala na otázky.
Zopakovala, že hlavným cieľom administratívy je šíriť slobodu a demokraciu. Znovu hovorila aj o tyraniách, ktoré svet robia neznesiteľným.
Európania sa však asi potešili, keď dodala, že sloboda sa nedá šíriť násilím, a hlavne, keď spojencov vyzvala, aby otvorene diskutovali, ako to teda dosiahnuť. Pred Afganistanom a Irakom sa na to Washington Paríža či Berlína nepýtal.
Mnohí však upozorňujú, že to nie je naozaj prevratná zmena. Bush je stále ten istý a hlavu si nevymenila ani Riceová, ktorá mu posledné štyri roky robila poradkyňu pre národnú bezpečnosť. Mení sa len štýl. Riceová včera napríklad hovorila, že aj pre Ameriku je veľmi dôležité, aby bola Európa silná. Skončili sa vraj interné debaty v Bielom dome o tom, či má byť Európa partnerom, alebo rivalom.
A menia sa tiež okolnosti: aj najväčší odporcovia vojny v Iraku zmenili po prvých irackých voľbách tón. Riceovej pomohla aj nová situácia na Blízkom východe po smrti Jásira Arafata. Preto Riceovej v Európe tlieskali. Dokonca aj v Paríži a Berlíne.
MATÚŠ KOSTOLNÝ