
Michal Martikán s olympijskými medailami - zlatom z Atlanty a striebrom zo Sydney.
FOTO PRE SME - JURAJ KRÁLIK
Olympijský víťaz z Atlanty ‘96 a strieborný zo Sydney 2000 MICHAL MARTIKÁN vyhral tento rok Svetový pohár vo vodnom slalome v kategórii C1. Pretekár KTK Dukla B. Bystrica skončil v ankete Športovec Slovenska v roku 2001 tesne za trojicou najlepších, na štvrtom mieste.
S deviatimi prvenstvami ste najúspešnejším vodným slalomárom vo Svetovom pohári. Pamätáte sa na vaše prvé víťazstvo?
„Prvý raz som preteky Svetového pohára vyhral v roku 1996. Mal som šestnásť rokov a bolo to moje prvé veľké víťazstvo medzi dospelými. Navyše, zrodilo sa na olympijskej rieke Ocoee pol roka pred olympiádou v Atlante.“
Čo sa za tých šesť rokov vo vodnom slalome najviac zmenilo?
„Po OH v Atlante sa dosť významným spôsobom zmenili pravidlá, pretože dovtedy sa do konečného výsledku rátala len jedna - lepšia jazda z dvoch. Teraz sa do konečného výsledku ráta súčet oboch jázd, takže každá malá chybička môže pretekára odsunúť z boja o popredné umiestnenie. Vyhráva sa teda ťažšie.“
Ako sa teraz s odstupom troch mesiacov pozeráte na to, že vám tento rok nebolo dopriate súťažiť o medaily na majstrovstvách sveta?
„Do USA sme odchádzali s cieľom uspieť vo finále Svetového pohára, ale najmä zabojovať o medaily na MS. Žiaľ, po teroristických útokoch na New York a Washington svetový šampionát zrušili. V danej chvíli to bolo najrozumnejšie riešenie. V takejto situácii si človek uvedomí, že sú oveľa väčšie hodnoty ako športové víťazstvá. Samozrejme, je škoda, že sme nemohli bojovať aj o medaily na MS. Boli sme všetci veľmi dobre pripravení, veď týždeň predtým sa nám spolu s Kaliskou a bratmi Hochschornerovcami podarilo vyhrať tri zo štyroch kategórií Svetového pohára, a to ešte Juro Minčík skončil na druhom mieste.“
Dajú sa porovnať vrcholné podujatia vo vašom športe? Čo je ťažšie vyhrať?
„Celkové víťazstvo vo Svetovom pohári má svoju hodnotu, aj keď je neporovnateľné s víťazstvom na MS. Vo vodnom slalome je finančne dotovaný iba Svetový pohár, a tak konkurencia, ktorá sa schádza v jednotlivých pretekoch, je zrovnateľná s konkurenciou na MS a vyššia ako na olympijských hrách, kde je počet športovcov limitovaný. Predsa len, ak chcete zvíťaziť v celkovom poradí Svetového pohára, treba vyhrávať celý rok, športovec má však nárok aj na jedny preteky, v ktorých sa od neho šťastie odvráti. Získať zlato na MS, to chce byť v deň „D“ najlepší a k tomu ešte treba mať aj trošku šťastia. Nedá sa povedať, čo je ťažšie.“
Do kompletnej zbierky zlatých medailí z vrcholných svetových podujatí vám chýba už len prvenstvo z majstrovstiev Európy, a tie sa v roku 2002 uskutočnia u nás.
„Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som na európskom šampionáte v Čunove uspel. Ale pravdu povediac, nikdy si za cieľ nedávam medailu. Samozrejme, víťazstvá vždy potešia. Som však presvedčený o tom, že pre väčšinu športovcov je podstatne dôležitejší ako víťazstvo ten ‘dobrý pocit‘, keď sa podarí pretaviť tréningovú drinu do čo najlepšieho výkonu v pretekoch. A ak z toho vyjde medaila, alebo sa dokonca podarí zvíťaziť, je to ako tá povestná čerešnička na torte.“
Aký teda bol váš rok 2001?
„Jeden z mojich najkrajších rokov. Vyhýbali sa mi zranenia, konečne sa mi podarilo zrealizovať charitatívny projekt podľa mojich predstáv. Ešte aj dnes si rád zaspomínam na letný tábor, ktorý som strávil s deťmi z detských domovov, na spoločné športovanie, ale aj umývanie riadu po vlastnoručne pripravenej večeri.“
MILAN ŠEBÍK