Podľa analytikov je severokórejské priznanie len ďalším z prostriedkov, ako chce táto komunistická diktatúra posilniť svoje postavenie a zvýšiť požiadavky.
USA dosiaľ priamy dialóg odmietali a uprednostňovali šesťstranné rozhovory za účasti oboch kórejských štátov, USA, Číny, Japonska a Ruska. Washington tak urobil aj včera s tým, že trvá na šesť stranných rozhovoroch.
Podľa pozorovateľov posledné severokórejské vyjadrenia predstavujú tradičný mediálny rozruch, ktorý nepredstavuje väčšiu hrozbu vojnového konfliktu. Existencia zbraní sa podľa jedných tušila už dávno. Austrálsky premiér John Howard sa naopak zaradil do tábora tých, čo severokórejské vyhlásenie považujú za bluf a preháňanie.
Cieľom KĽDR je podľa analytikov získať ďalšie body v čase, keď USA vyvíjajú tlak na Irán, aby upustil od jadrového programu. Pchjongjang sa tiež rozhodol USA podráždiť o niečo viac tým, že blahoželal Teheránu pri príležitosti 26. výročia vzniku islamskej republiky k úspechu pri obrane svojej suverenity.
KĽDR si oznámenie starostlivo načasovala, a síce na prvý deň, keď vychádzajú juhokórejské noviny po niekoľkodenných oslavách príchodu nového lunárneho roku.
Juhokórejské oznamovacie prostriedky to označili za "prvý novoročný darček zo severu." (čtk)