ia sa totiž domnievajú, že príčinou deštrukcie rodinného života nemusí byť práve workaholizmus. Sociologické prieskumy dokázali, že narastá počet ľudí, ktorí sú nespokojní so svojím osudom a frustrovaní požiadavkami rodinného života, a preto sa realizujú iba v práci. Takmer jedna tretina mladých matiek a otcov rodín, ktorých možno zaradiť do skupiny workaholikov sa priznala, že by najradšej zostávali v práci ešte dlhšie. Zásadným dôvodom bola nechuť vrátiť sa do domáceho zátišia a postaviť sa k domácim povinnostiam.
Tri štvrtiny Francúzov, ktorí zostávajú vo svojich úradoch aj po skončení pracovného času, tiež nepatria do skupiny takzvaných workaholikov.
Z najnovšieho prieskumu vyplynulo, že 75 percent Francúzov zostáva pri svojich počítačoch dlho do noci z prozaickejšieho dôvodu – nudia sa tam menej ako doma s vlastnými manželkami.
Ako sa správať k workaholikovi
1. Upozorňujte ho na syndrómy jeho choroby, ale nevyčítajte.
2. Nájdite si vlastné zamestnanie alebo záujmy.
3. Ak chce počúvať, rozprávajte mu, čo zaujímavého ste počas jeho neprítomnosti prežili.
4. Ak nie je schopný dodržať slovo a prísť načas na rodinnú oslavu, nečakajte a bavte sa bez neho, nečakajte na neho ani s večerou, netrvajte na spoločnom odchode do spálne.
5. Nepomáhajte mu s jeho prácou, nerobte veci, ktoré podľa zaužívanej deľby práce prislúchajú jemu.
6. Bez výčitiek svedomia mu hovorte, kedy a prečo vám chýba, ale nie vyčítavým hlasom, len mu to pokojne oznamujte.
7. Snažte sa ho presvedčiť, aby navštívil psychológa, psychiatra alebo aspoň svojho lekára, schopného zmierniť jeho zdravotné problémy.
8. Využite chvíle, keď nepracuje, a ponúkajte mu spoločne strávené chvíle, ale netrvajte na nich, nevynucujte si tradičné formy dovolenky. (uj)