Rozhovory vedú dvaja renomovaní univerzitní profesori z Lekárskej fakulty UK: patofyziológ Ivan Hulín a psychiater Ivan Žucha. Ich základným proklamovaným zmyslom je zverejniť, o čom sa zamýšľajú, o čom uvažujú, ako niektoré veci vidia.
Rozhovory, ktoré sú pokračovaním doterajšej vedeckej či esejistickej tvorby oboch autorov, sú rozvrhnuté do jedenástich kapitol s 99 vstupmi, otázkami a odpoveďami. Hulín kladie otázky, Žucha je prevažne osobou odpovedajúcou. Nie je to však učebnicový didaktický dialóg s jednoduchou otázkou a rovnako poňatou odpoveďou - oba vstupy sú vždy aj monológmi. V celkovom vyznení súvislý text stiera rozdiely medzi otázkami a odpoveďami, takže ostáva ucelená predstava o myšlienkovom svete oboch. Pravda, predovšetkým odpovedajúceho, pretože explicitným zámerom Ivana Hulína, iniciátora Rozhovorov, je predstaviť osobu a myslenie Ivana Žuchu širokej intelektuálnej verejnosti.
Dialógy na vysokej intelektuálnej úrovni sa netýkajú len - i keď v hlavnej miere - profesionálneho sveta autorov, ale viacerých oblastí života, ľudského ducha.
Šírku záujmov autorov odráža ich exkurzia do oblasti literatúry o Fiodorovi Michailovičovi Dostojevskom. Jeho dielo ich zaujalo ako mladých a celoživotne podstatne ovplyvnilo. Ďalšími objektmi rozhovorov sú desiatky filozofov, psychiatrov, nositeľov Nobelovej ceny, fyzikov, literátov, autori ich poznajú dôverne, sú dôkazom ich všestranného záujmu, vzdelanosti a zvedavosti.
Dialógy sa vyznačujú vlastným filozofickým podtextom, myšlienkovým nábojom a hlbokým prienikom do podstaty problematiky, no súčasne sa autori snažia písať zrozumiteľne aj o zložitých veciach. Pokiaľ ide o profesora Žuchu, spoluautor charakterizuje jeho texty ako eseje "na dlhé a hĺbavé premýšľanie, ak niekto nemá čas, vôľu dlho premýšľať, nech eseje radšej nečíta. Ale každý, kto sa pokúsi zahĺbiť do nich, príde k neuveriteľne zaujímavým, poučným a objemným záverom o všetkom, čo život prináša".
Najväčšie potešenie takejto lektúry je vo vychutnávaní intelektuálnych pôžitkov, pôžitkov z harmónie ducha autorov, osobností dosť rozdielnych, ale komplementárnych, pochybujúcich a obdivujúcich náš svet. Neveľká kniha je plná podnetov na vlastné zamyslenie, úvahy čitateľa, na zveľadenie i doplnenie jeho vlastnej intelektuálnej výbavy.
Autor: ROBERT HATALA(Autor je publicista)