Bratislava 17. februára (TASR) - Nezamestnanosť absolventov najväčšej slovenskej vysokej školy Univerzity Komenského (UK) je podľa vedenia univerzity takmer nulová.
Podľa rektora UK Františka Gahéra sa v priebehu jedného roka nezamestná len približne 0,11 percenta študentov, ktorí ukončia štúdium na UK. "Hovorí to o kvalite Univerzity Komenského a nie je to spôsobené len tým, že je v Bratislave, pretože v Bratislave je nezamestnanosť vo všeobecnosti nižšia. Jednoducho platí, že ak UK ťaží z toho, že je v Bratislave, tak aj Bratislava ťaží z toho, že je tu UK," povedal na dnešnom stretnutí s novinármi rektor Gahér.
V prospech UK hovorí podľa prorektora Martina Dúbravu aj podiel študentov doktorandského štúdia. "Na UK študuje okolo 27 percent všetkých slovenských doktorandov," konštatoval Dúbrava. Univerzita Komenského podľa neho navyše získala najviac zahraničných grantov, a to okolo 32 percent z ponuky pre vysoké školy. Získavaním domácich grantov bola UK s 23 percentami druhá najúspešnejšia, predstihla ju len Slovenská technická univerzita (STU) s viac ako 28-percentnou úspešnosťou.
Problémovou otázkou je podľa Františka Gahéra vysoký vek profesorov - v priemere takmer 62 rokov, a hospodárenie. "Snažíme sa prispôsobiť kritériá na profesúru tak, aby sa neznížila kvalita," povedal Gahér. Vedenie napríklad znížilo počet doktorandov, ktorými sa kandidát o profesúru musí preukázať, z dvoch na jedného. "Mnohí doktorandi ukončia štúdium v zahraničí a kandidát tak stratí šancu, nie z vlastnej viny," dodal Gahér. Taktiež spomenul, že hoci rok 2004 skončila UK so ziskom okolo 100 miliónov korún, po úhrade strát za posledné dva roky jej zostalo len približne 10 miliónov korún. Na modernizáciu budov by však podľa Gahéra univerzita potrebovala okolo 800 miliónov korún.
Rozpočet najväčšej a najstaršej univerzity na Slovensku je vyšší ako dve miliardy korún ročne.