Fluoreskujúce zebričky. FOTO - ČTK |
Rybkám v akváriu sa darí len vtedy, ak vládne rovnováha medzi vodnou flórou i faunou. Bez filtračného zariadenia, prevzdušňovacieho strojčeka a regulovaného osvetlenia je takmer nemožné udržiavať vhodné podmienky. Keď svetla v jeseni a najmä v zimných mesiacoch ubúda a akvárium neosvetľujeme, vo vode sa začnú rozširovať hnedé riasy. Akvárium treba preto každý deň počas niekoľkých hodín primerane osvetľovať (pozor na ostré svetlo).
Naopak, pri nadmernom množstve svetla, alebo ak slnečné lúče priamo dopadajú na akvárium, rozmnožujú sa v ňom zelené, prípadne i modré riasy. Usádzajú sa na skle a na povrchu vodných rastlín, ktorým znemožňujú dýchanie a tvorbu kyslíka. Zelené riasy treba mechanicky odstrániť pomocou špeciálnych stierok alebo čistou handričkou. Tvorbu modrých rias potlačí zvýšené prevzdušňovanie vody strojčekom, prípadne intenzívnejšie filtrovanie vody. Výskytu týchto rias predchádzame tak, že akvárium nedávame na miesto, kam priamo dopadajú slnečné lúče.
Kvalitu života v nádrži môže narušiť aj vodný zákal. Pri prekrmovaní rybiek, najmä v teplejšom období, sa ľahko tvorí zelený zákal, ktorý je výsledkom činnosti jednobunkových zelených rias. V takomto prípade treba obmedziť kŕmenie.
Avšak nielen svetlo a kŕmenie zasahujú do biologickej rovnováhy vodného systému. Sú to aj tvrdosť, pH, obsah dusitanov a teplota vody. Rybky by nemali byť vystavované výkyvom v ich hodnotách. Akvaristi si zloženie vody overujú pomocou testovacích súprav. Takéto analýzy využívajú predovšetkým pri odchovoch mladých rýb. K stálosti rovnováhy v akváriu prispieva primerané veľká nádrž, ktorá je dostatočne osvetlená a stabilne ohrievaná. Významnú úlohu má aj vhodný počet a druhové zastúpenie rastlín, ktoré produkujú kyslík. Akvárium nemá byť prehustené ani rastlinami, ani rybkami. Teplotu vody treba prispôsobiť požiadavkám osadenstva.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ