Európa sa snaží zmeniť tvár: len nedávno zbierali Bruselčania podpisi proti Bushovi, teraz sa s ním idú zmieriť.
FOTO - ČTK
Slovensko je jednou z desiatich krajín európskej dvadsaťpäťky, ktoré na utorňajšom summite šéfov štátov a vlád EÚ a USA v Bruseli v mene únie priamo oslovia amerického prezidenta. Témou vystúpenia Slovenska má byť Irak. Informácie z unijných zdrojov SME včera potvrdil hovorca premiéra Mikuláša Dzurindu Martin Maruška a hovorkyňa českého zastúpenia v Bruseli Petra Mašínová.
Okrem Dzurindu budú hovoriť aj predstavitelia Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka, Španielska, Rakúska, Holandska, Írska, Maďarska a Švédska. Dotknú sa hlavne zahraničnej politiky. To je téma, v ktorej neexistuje jednota ani vnútri únie, ani medzi Washingtonom a Bruselom.
Takýto scenár má prispieť k dlhodobej stratégii únie hovoriť voči Amerike jedným hlasom. Podľa bruselských diplomatov ide o rozhodnutie predsedníctva únie po dohode so všetkými členskými štátmi. Potvrdil to aj Dzurindov hovorca.
Luxemburčania k téme priradili štáty a ústne o tom informovali celú dvadsaťpäťku, vysvetľuje Mašínová.
To, že na bruselskom summite dostane slovo i premiér Dzurinda, je podľa diplomatov reakcia na bratislavský summit Bush - Putin. Zahraničnopolitický analytik Ivo Samson si myslí, že Slovensko je pre svoju podporu vojny v Iraku jednou z krajín, ktoré môžu s Američanmi o tejto téme hovoriť. "Je to od Európskej únie dobrý ťah a gesto, ktoré vyjadrujú realizmus," tvrdí Samson. Podľa neho je Slovensko mostom k Spojeným štátom.
Z informácií, ktoré včera zverejnil bruselský internetový denník EUObserver, vyplýva, že Dzurinda by mal vystúpiť ako piaty rečník. Veľa času rozhodne nebude mať. Celý summit s Bushom má v utorok popoludní trvať len pol druhej hodiny. "Na každý príspevok je vyhradených niekoľko minút," zdôraznili včera organizátori.
Čo presne o Iraku povie, je zatiaľ predmetom špekulácií. "Dzurinda nepovie nič iné, len to, čo si myslia krajiny, ktoré podporili Američanov. Bude predstavovať druhú polovicu Európy a bude hovoriť, čo môže únia urobiť pre Irak," predpokladá Samson.
Podľa bruselských kuloárov Dzurinda podobne ako jeho unijní kolegovia uvíta nedávne iracké voľby, ocení vysokú účasť voličov a znovu zdôrazní, že únia sa chce podieľať na budovaní demokracie v Iraku. Niekdajší transatlantický rozkol kvôli zvrhnutiu irackého diktátora Saddáma Husajna Dzurinda zrejme označí za prekonaný. Aj preto by mal slovenský premiér Bushovi oznámiť, že únia v Bagdade otvára svoje prvé zastúpenie. To majú v pondelok schváliť ministri zahraničných vecí únie.
Kto bude o čom hovoriť
Jacques Chirac (Francúzsko): európska integrácia a postavenie únie vo svete
Tony Blair (Veľká Británia): Blízky východ
Mikuláš Dzurinda (Slovensko): Irak
Gerhard Schröder (Nemecko): Irán
José Luis Zapatero (Španielsko): ekonomika
Göran Persson (Švédsko): rozvojová pomoc
Wolfgang Schüssel (Rakúsko): Balkán
Jan Peter Balkenende (Holandsko): terorizmus
Ferenc Gyurcsány (Maďarsko): Ukrajina
Bertie Ahern (Írsko): Rusko
(zel)
Autor: David Zelinger, Brusel, mik