Kontroverzný rakúsky politik Jörg Haider zaútočil na kancelára Wolfganga Schüssela a jeho ľudovcov. Spôsobom sebe vlastným už niekoľko dní opakuje v médiách vyhlásenia, že vládni ľudovci sústredili vo svojich rukách príliš veľkú moc. U Haidera sa nikdy nedá povedať, ako sa celý škandál skončí. Rovnako, ako sa nedá vylúčiť rozpad rakúskej vlády.
Korutánsky premiér a bývalý predseda Slobodných zvolal zásadnú tlačovku vo Viedni: na nej oznámil, že jeho a 31 ďalších ľudí z Korutánska odpočúvajú. Robí to ministerstvo vnútra pod vedením ľudoveckej ministerky Liese Prokopovej. Menší koaličný partner sa cíti prenasledovaný. Dôkazy Haider nepredložil nijaké, rovnako ako sa vo večernej relácii ZiB 2 niekoľkokrát vyhol odpovedi na otázku, prečo jeho strana zotrváva v koalícii, ak stráca dôveru k svojmu partnerovi.
Haider vie, ako živiť pozornosť médií. Oddelenie pre vnútorné záležitosti, ktoré ho malo odpočúvať, prirovnal k rumunskej Securitate a dodatočne ho obvinil zo smrti bývalého funkcionára strany Michaela Kreissla. Ten zomrel v novembri minulého roka a podľa lekárov to bola prirodzená smrť. Haider prišiel s odstupom času s inou verziou: psychický teror spomínaného oddelenia na ministerstve vnútra.
Bývalý šéf Slobodných údajne vo štvrtok podal trestné oznámenia na šéfa oddelenia Martina Kreutnera, od ministerky vnútra žiada ospravedlnenie a hrozí vyšetrovacou komisiou na pôde parlamentu. Zatiaľ sa však jeho strana nemá k činu.
Oddelenie pre vnútorné záležitosti tvrdí, že na takú akciu nemá technické možnosti. A ministerka vnútra Prokopová vyhlásila, že sa nemá za čo ospravedlňovať. Naopak, čaká, že ľútosť prejaví Haider - za tú rakúsku Securitate na jej ministerstve.
Haider zverejnil svoje obvinenia v čase, keď sa v jeho rodnom Korutánsku prešetruje financovania výstavby štadióna v Klagenfurte. Haidera obviňujú, že zvýhodňuje stavebnú firmu Strabag, ktorá údajne jeho stranu finančne podporuje.
Teraz Haider prešiel do útoku a nedá sa predpovedať, kam je až ochotný zájsť. V roku 2002 sa spor o daňovú reformu skončil odstúpením Haiderových ministrov z vlády a predčasnými voľbami.
Haiderove útoky na kancelára Schüssela sa stupňujú a nemožno vylúčiť, že to pre Haidera bude zámienka na protiútok. Alebo bude stranu tlačiť, aby vystúpila z koalície, ktorá pre ňu znamená permanentnú stratu preferencií, alebo to využije, aby mohol vo veľkom štýle ohlásiť založenie vlastnej strany. O Listine Haider sa hovorí stále častejšie.