Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) na stretnutí s hlavným iránskym nukleárnym vyjednávačom Hassanom Rohanim v Kremli. FOTO - TASR/EPA |
"Posledné kroky Iránu nás presvedčili, že Irán v skutočnosti nemá v úmysle vybudovanie nukleárnych zbraní," povedal včera ruský prezident na stretnutí s iránskym hlavným vyjednávačom Hassanom Roháním.
Rusko pomáha islamskej republike pri stavaní 1000 megawattového jadrového reaktoru v Bušíre v južnom Iráne. Teheránu bude dodávať jadrové palivo.
Šéf ruskej agentúry pre atómovú energiu by mal na budúci týždeň vycestovať do Iránu, aby doladil posledné detaily. Irán má podpísať protokol o návrate použitého jadrového paliva do Ruska, čím sa podľa Moskvy snaží presvedčiť svet, že nejde o nič nebezpečné.
Američania sa obávajú, že Teherán môže ruskú technológiu použiť na výrobu jadrových zbraní. Rozdielne názory na iránsku hrozbu budú určite jednou z tém rusko-amerického summitu v Bratislave. Podľa ruského nukleárneho experta Ivana Sufrančuka Irán síce v súčasnosti nemá nukleárne zbrane, ale má možnosti a schopnosti na ich výrobu.
"Vo vnútri krajiny teraz prebieha diskusia medzi šíitskymi klerikmi a umiernenými moslimami, či vyvíjať jadrové zbrane. Zatiaľ to vyzerá, že debatu vyhrávajú šíitski klerici. Ale myslím si, že rozhodnutie ešte nepadlo," povedal SME riaditeľ moskovskej pobočky Centra pre obranné informácie Sufrančuk.
Medzinárodné spoločenstvo by podľa neho malo smerom k Iránu použiť vyváženú politiku cukru a biča. "Ruská politika je len o cukre, kým Spojené štáty používajú prevažne bič," tvrdí.
MIREK TÓDA