Macedónsko má šancu, že sa dostane do Európskej únie spolu s Chorvátskom. Hoci je na tom ekonomicky horšie a ešte nemá prísľub začiatku vstupných rokovaní, nemá na rozdiel od Záhrebu problémy s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Myslia si to bruselskí analytici a dúfa v to macedónsky premiér Vlado Buckovski.
V Bruseli tento týždeň odovzdal 14-tisíc strán odpovedí na dvetisíc otázok úniového dotazníka o stave krajiny. Dotazník pomôže pri vyhodnocovaní pripravenosti Macedónska na začiatok vstupných rozhovorov, o ktorom sa rozhodne v decembri.
"Ak rokovania prebehnú dosť rýchlo, mohli by Macedónčania vstúpiť už v roku 2009," povedal SME študijný riaditeľ Centra pre európsku politiku (EPC) Fraser Cameron. Dodáva však: "Ak splní všetky domáce úlohy."
Tie podľa mnohých štátov dvadsaťpäťky neplní Chorvátsko, s ktorým únia chcela začať rokovať už 17. marca. Štart rozhovorov podmienila plnou kooperáciou s ICTY. Ten však stále čaká na vydanie chorvátskeho generála Anteho Gotovinu obvineného z "etnických čistiek" Srbov.
To nahráva myšlienke, že Macedónsko môže Chrovátov dobehnúť: "Už sme obrovsky pokročili," zdôraznila v Bruseli macedónska vicepremiérka Radmila Sekerinská. Aj ona verí na vstup v roku 2009.
O členstve v únii pritom Macedónsko požiadalo iba vlani, len tri roky nato, ako mu po sporoch slovanskej väčšiny s etnickými Albáncami hrozila občianska vojna. Nezvratnosť vývoja má dokázať i členstvo v NATO. Skopje dúfa, že pozvánku do aliancie dostane už na budúci rok.
Podľa Frasera Macedónsko ešte čaká veľa reforiem. To uznáva i Sekerinská: "Marcové voľby prispejú k nevyhnutnej decentralizácii. Pracujeme i na reforme súdnictva a posilnenia právneho štátu."
Sem patrí i potlačenie korupcie: "Tá je, či bola typická všade na Balkáne. I Macedónsko na ňu hrozne dopláca," hovorí Sekerinská. Korupciu vraj zníži zverejnenie majetkových pomerov všetkých štátnych zamestnancov. "Pozitívny signál" investorom vyslala macedónska vláda aj tým, že propagáciou krajiny poverila bývalého nemeckého ministra financií Thea Weigela.
Na "ťažkú váhu" stavia i Chorvátsko: Tento týždeň vymenovalo bývalého rakúskeho eurokomisára Franza Fischlera za hlavného poradcu na vstupné rozhovory s úniou. Či sa začnú podľa plánu, záleží na posudku ICTY. Tým sa majú v pondelok zaoberať ministri zahraničia dvadsaťpäťky.
Autor: David Zelinger, Brusel