Argo, Praha 2001, preložil Miloš Urban
Absolvent rabínskeho seminára Chaim Potok v tomto románe verne vykreslil ortodoxné židovské prostredie a rodinu, v akej sám vyrastal. S využitím autobiografických prvkov autor predvádza rozpoltenú psychiku amerického židovstva v čase okolo druhej svetovej vojny. Ukazuje, že kým v Európe umierali Židia vo vyhladzovacích táboroch, nežili ich o niečo šťastnejší príbuzní v americkom závetrí tak pokojne a spokojne, ako sme sa možno domnievali.
Miloš Brnčal: Stroj na nič
Herold Business Mail, Bratislava 2001
„Svetlo v sále sa zažalo a Gottwaldov duch zmizol. Ale príjemná atmosféra 50. rokov zostala.“ Takto sa končí jedna z fikcií, ktorú novinár a neskôr plodný rozhlasový autor (Pozor zákruta!, Maratón, Variácie atď.) Miloš Brnčal napísal v druhej polovici deväťdesiatych rokov. Okrem týchto fikcií, reagujúcich na našu ponovembrovú prítomnosť, obsahuje knižka výber prevažne starších humoresiek, fejtónov a scénok. Organickou súčasťou knihy sú kresby zakladajúcich členov Klubu bratislavských karikaturistov Mariána Bachratého, Petra Gabriša a Igora Danaya.
Lucy Pringleová: Kruhy v obilí
Volvox globator, Praha 2001
Kniha vznikla na základe dlhoročného pozorovania a fotografovania podivuhodných obrazcov (mandál, stromov života, pentagramov, špirál a prstencov) z helikoptér a malých lietadiel, objavovania ich geometrickej krásy a významov.
Hermann Hesse: Siddhártha
Petrus, Bratislava 2001
V tradične vkusnej výprave Petrusu prichádza dielo, ktoré si v tomto prípade naozaj zaslúži inak už pomaly sprofanovaný prívlastok - kultové. Už niekoľko generácií ho za také považuje, a zrejme, aj vďaka tomuto vydavateľskému počinu, pribudnú k nim ďalší obdivovatelia Hesseho lyrickej prózy. Záver knihy tvoria Reminiscencie, obsahujúce poznámky a záznamy z denníka autora, ktorý „skompletizoval“ Siddhárthu aj vlastnými akvarelmi.
Peter Pavlac: Hra na smiech
Koloman Kertész Bagala, člen L.C.A. Publishers Group
Jeden z odchovancov súťaže Poviedka, mladý dramaturg Peter Pavlac, poskladal svoje dielko, ako informuje propagačný text katalógu Knižného klubu Index, „z obrovského množstva príbehov, obrovského množstva postáv v obrovských množstvách neskutočných situácií, zrkadliacich obrovské množstvo snahy o aký-taký obraz sveta, aký-taký obraz súčasnej literatúry“.
Soňa Kovačevičová-Žuffová: Preskakovanie polienok
Logos, Bratislava 2001
Popredná slovenská etnologička približuje vo svojej knihe spomienok detstvo v širokom okruhu známej liptovskomikulášskej rodiny, spriaznenej väzbami s mnohými význačnými predstaviteľmi slovenskej kultúry a politiky. Tí zo svojich domácich, ale aj európskych či zámorských ciest prinášajú do stredoslovenského mestečka moderné myšlienky, technológie a nové trendy v umení.
Tomáš Pěkný: Historie Židů v Čechách a na Moravě
Sefer, Praha 2001
Druhé prepracované vydanie úspešného titulu, mapujúceho historické osudy židovského národa na území českého či československého štátu od deviateho storočia až po novodobé tragické vyústenie ich európskej prítomnosti.