BRATISLAVA - Používanie platobných kariet má priamy vplyv na rast ekonomiky štátu. Ak by sme kartami uskutočňovali o polovicu viac platieb ako v súčasnosti, rast ekonomiky Slovenska by sa zrýchlil o ďalšie 1,2 percenta. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Global Insight. Elektronické platby podľa nej vedú k impulzívnym nákupom, udržujú peniaze v bankovom sektore a potierajú šedú ekonomiku. Vďaka tomu môže ekonomika štátu rásť rýchlejšie, ako keď sa za nákupy platí v hotovosti.
S týmto záverom súhlasí aj analytik ING DSS Pavol Ondriska: "Ak si ľudia viac navyknú na používanie takýchto spôsobov platenia za tovar, sú náchylnejší k väčšej spotrebe, keďže peniaze neopúšťajú ich ruky fyzicky. Tým to môže byť určitá podpora pre ekonomický rast."
Ondriska si však myslí, že rast ekonomiky podporujú predovšetkým kreditné karty, ktoré poskytujú okamžité pôžičky, kedykoľvek ich niekto potrebuje. Problém by však mohol nastať, ak by sa domácnosti zadlžili tak, že by to obmedzilo ich budúcu spotrebu. Potom by museli menej utrácať a viacej šetriť, čo by na hospodársky rast vplývalo nepriaznivo.
V štúdii Global Insight sa hovorí, že rast elektronických platieb sa nepremietne do rastu ekonomiky len v prvom roku, ale vďaka takzvanému multiplikačnému efektu bude mať vplyv aj v nasledujúcich rokoch. Zvýšenie výdavkov totiž spôsobí rast výroby. Aby firmy zvládli vyššiu produkciu, musia zamestnať viac ľudí. Tým sa zníži nezamestnanosť a ľudia majú opäť viac peňazí na ďalšie utrácanie. Tento cyklus sa stále opakuje.
"Vytvára to priestor na zvýšenie spotreby obyvateľstva, ktorá sa najviac podieľa na raste hrubého domáceho produktu," tvrdí analytik Tatrabanky Robert Prega. Výhodu vidí aj v tom, že elektronické platby sú lacnejšie ako platby v hotovosti. Odpadajú napríklad náklady na tlačenie peňazí či ich ochranu. Podľa neho však zvýšenie elektronických platieb má predovšetkým krátkodobý, ale nie dlhodobý vplyv.
PETER CSERNÁK
Elektronické platby a rast ekonomiky
Každý mesiac sú vydané tisíce platobných kariet ľuďom, ktorí predtým nemali žiadny bankový účet. Banky tak získavajú prostriedky na financovanie úverov.
Platenie kartami udržuje peniaze neustále v banke a tá s nimi môže narábať. Naopak, výber hotovosti znižuje rezervy banky.
Pri platení kartami odpadajú náklady na tlačenie peňazí. Netreba vynaložiť prostriedky ani na ich distribúciu, počítanie, zabezpečenie či likvidáciu. Platby kartou sú preto výrazne lacnejšie ako platby v hotovosti.
Jednotlivci, ktorí používajú platobné karty, nakupujú viac ako tí, ktorí nakupujú v hotovosti. Karty totiž umožňujú impulzívne nakupovanie, keďže človek má vždy so sebou dostatok peňazí.
Všetky elektronické platby sú evidované a tak podporujú oficiálnu ekonomiku a bránia rozvoju šedej ekonomiky.
Elektronické platby prispievajú k stabilizácii, transparentnosti i vyššej predvídateľnosti ekonomiky.
Zdroj: Global Insight