Zdesení obyvatelia mesta Hilla sedia vedľa trosiek auta, ktoré odpálil samovražedný atentátnik. FOTO - TASR/AP
Samovražedný atentátnik včera v irackej Hille zabil najmenej 125 ľudí a takmer dve stovky zranil. Od pádu Saddáma Husajna ešte pri jednom teroristickom útoku toľko ľudí nezomrelo.
Asi 400 mužov čakalo na lekárske prehliadky, lebo sa chceli zamestnať v irackej Národnej garde. Ďalšie desiatky ľudí si na neďalekom trhovisku kupovali zeleninu. Presne to bol cieľ.
Samovražedný atentátnik naplnil auto výbušninami a granátmi, priviezol sa do stredu davu a odpálil. Z muža zostali podľa požiarnikov len ruky prilepené na volante a ohorená kópia Koránu.
"To, čo ten muž priviezol, malo jediný cieľ: maximalizovať počet obetí," povedal agentúre AFP iracký expert na terorizmus Tamír Sultan.
Je to najhorší útok tejto vojny, opakovali viacerí analytici. Hovorili tiež, že niečo podobné sa očakávalo v čase volieb. Nakoniec k nemu došlo mesiac po nich.
Útok mal dva ciele a jeden motív. Odohral sa v šíitskom meste a zasiahol ľudí, ktorí sa uchádzali o prácu pre súčasnú vládu. Motív bol zrejmý: destabilizácia a prehlbovanie rozporov medzi jednotlivými náboženskými skupinami v Iraku.
K útoku sa nikto neprihlásil. Z atentátov podobného typu podozrievali zväčša sunnitských militantov. Šéf polície v provincii Babylon povedal, že v súvislosti s útokom už zatkli niekoľko ľudí. Žiadne podrobnosti však neoznámil.
Hilla je prevažne šíitske mesto na okraji sunnitského trojuholníka, kde je najsilnejší odpor proti koaličným a irackým jednotkám. Už predtým tu boli prestrelky, únosy cudzincov či menšie samovražedné útoky pri kontrolných stanovištiach. Mesto tiež terorizovali bývalí príslušníci Saddámovej strany Baas. To, čo sa stalo včera, miestnym vyrazilo dych. Na desiatky vážne zranených ľudí, ktorí budú, ak prežijú, do konca života invalidmi, neboli pripravené ani nemocnice: nemali pre zranených lôžka, krv ani personál. "Je to najodpornejší zločin, aký kedy spáchali v tomto meste. Zabili nevinných ľudí, ktorí si hľadali prácu, a trhovníkov, ktorí tu pracovali, aby mohli prežiť," komentoval útok guvernér provincie Babylon.
Útok v Hille je dôkazom, že odboj v Iraku je napriek informáciám o jeho oslabení po zatknutí pobočníkov Músu Zarkávího či pravej ruky Saddáma Husajna stále schopný meniť ulice irackých miest na márnice. Ukázalo sa tiež, že vie stále získať dosť informácií na to, aby útočil účinne.
Najkrvavejší jednotlivý útok od zvrhnutia Saddáma
* 170 - 180 mŕtvych pri sérii desiatich samovražedných protišíitskych atentátov v Bagdade a v meste Karbalá v deň významného šíitskeho sviatku ášúra, marec 2004
* 105 mŕtvych pri dvoch samovražedných útokoch na sídla kurdských politických zoskupení v Irbíle na severe krajiny, február 2004
* 100 mŕtvych pri koordinovaných bombových útokoch hlavne na policajné stanice v piatich veľkých mestách, jún 2004
* 83 mŕtvych pri bombovom útoku pred mešitou v posvätnom šíitskom meste Nadžaf, august 2003
* 74 mŕtvych pri štyroch explóziách náloží v autách v Basre a Zubajre, apríl 2004
* 70 mŕtvych pri výbuchu bomby, ktorú odpálil samovražedný útočník vo vozidle v meste Bákubá severne od Bagdadu, júl 2004
* 66 mŕtvych pri bombových atentátoch v mestách Karbalá a Nadžaf, december 2004
* 55 mŕtvych pri atentáte pomocou automobilu s trhavinou pri policajnej stanici v meste Iskandaríja, februára 2004
* 49 mŕtvych pri výbuchu nálože v aute neďaleko policajnej stanice v centre Bagdadu, september 2004
* 49 mŕtvych pri meste Bákubá, boli to zastrelení armádni nováčikovia, október 2004
* 47 mŕtvych pri samovražedných útokoch pomocou automobilu s trhavinou na náborové stredisko armády v Bagdade, február 2004
* 45 mŕtvych pri útoku na tri policajné stanice a ďalšie ciele v meste Bákubá, november 2004
* 43 mŕtvych pri sérii piatich samovražedných atentátov v prvý deň moslimského pôstneho mesiaca ramadán v Bagdade, október 2003 (čtk)