Libanončania včera oslavovali - donútili odstúpiť libanonského premiéra Omara Karámího. FOTO - REUTERS |
BEJRÚT - Libanonská vláda včera podala demisiu. Odchod kabinetu Omara Karámího si vyžiadali tisícky demonštrantov, ktorí sa v Bejrúte zhromažďovali od atentátu na expremiéra a vodcu opozície Rafíka Harírího. Stal sa pred dvoma týždňami a opozícia, ale aj Washington naznačovali, že je za ním Sýria. Harírí požadoval odchod 15-tisíc sýrskych vojakov z krajiny.
Opozícia krátko po odstúpení vlády vyhlásila, že v protestoch bude pokračovať, kým Sýria z Libanonu neodíde. Odchod požaduje aj rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.
V Libanone sa včera špekulovalo, že vláda chcela rezignovať už minulý týždeň, ale na nátlak Sýrie zmenila názor. Na včera opozícia zvolala mimoriadne zasadanie parlamentu: malo sa na ňom hovoriť o vyšetrovaní Harírího smrti a hlasovať o dôvere Karámího vláde. Na protest proti nečinnosti vlády pri vyšetrovaní vraždy opustila pri premiérovom prejave zasadaciu sálu Harírího sestra, poslankyňa Bahája Haríríová. Vyzvala tiež poslancov, aby sa podriadili vôli ľudu zhromaždenému okolo parlamentu a nechali padnúť súčasnú vládu. Po Harírího smrti by sa práve jeho sestra mohla stať vodkyňou opozície.
Napriek tomu, že mal prosýrsky premiér Karámí pohodlnú väčšinu, rezignoval ešte pred hlasovaním
To je podľa pozorovateľov signálom, že Sýria, ktorá má čoraz problematickejšie vzťahy s Washingtonom, zmäkčuje svoj tlak na Libanon. Včerajšie udalosti komentovala ako "vnútornú záležitosť Libanonu".
Pomerne pokojný odchod vlády tiež súvisí s viacerými demokratickými zmenami na Blízkom východe: voľbami v Iraku a na palestínskych územiach a naštartovaním mierového procesu medzi Izraelom a Palestínčanmi. Vlnu protestných zhromaždení odštartoval atentát na Rafíka Harírího. Na Námestí mučeníkov v centre Bejrútu, kde je v mešite pochovaný Harírí, sa podľa oficiálnych libanonských údajov včera zhromaždilo 20-tisíc ľudí, niektoré zdroje však hovoria až o 50-tisíc demonštrantoch. (mik)