"Nie vždy však obete chcú, aby ich partner bol trestne stíhaný. Chceli by, aby sa "len" polepšil. Často si navrávajú, že by pomohlo, keby mu niekto dohovoril, žiaľ, toto vôbec nefunguje," hovorí psychologička Jana Šipošová. "Týraná žena je v situácii, keď už ani sama nevie, čo sa robí. Akokoľvek sa zachová, výsledok je rovnaký - výbuch zlosti, škandál, bitka. Obete často postupne preberajú skreslený pohľad na seba, obviňujú sa. Pre ne sú tu služby poskytované špecializovanými organizáciami, ktoré dokážu obetiam domáceho násilia pomôcť, aby sa zorientovali v tom, čo sa deje s nimi, s ich vzťahom a rodinou."
Takéto organizácie pracujú po celom Slovensku bezplatne a diskrétne. Týraný či zneužívaný človek môže zatelefonovať na zvýhodnené číslo 0850 111321 a tam sa dozvie o ďalších možnostiach kde, kedy, akým spôsobom môže kontaktovať zariadenie, ktoré jej najviac vyhovuje svojou lokalitou a zameraním.
"Najdôležitejšie je nájsť dosť síl na prvý krok," hovorí psychologička. Od roku 2002 - 2003 máme celý komplex zákonov, ktoré pokrývajú občianske i trestné právo a dávajú možnosť páchateľov domáceho násilia trestne stíhať, alebo umožňujú dosiahnuť ich vylúčenie zo spoločnej domácnosti s obeťou. "Ako dôsledok tejto zmeny sa hneď v prvom roku zvýšil počet trestne stíhaných páchateľov pre trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby až 7-krát," dodáva Jana Šipošová. (r)