Aké problémy sneh na strechách spôsobil * Zrútenie strechy na súkromnom dome v Kremnici, majitelia sa museli z domu vysťahovať * Zrútila sa strecha kultúrneho domu vo Veľkej Lehote pri Žarnovici * Rozostavaná strecha kostola sv. Augustína v Tatranskej Štrbe sa zrútila dovnútra kostola. Prípad rieši polícia, podľa denníka Korzár začal vyšetrovateľ trestné stíhanie pre trestný čin ohrozenia * V Kľaku sneh vážne poškodil strechu hospodárskej budovy pri jednom z domov * V Banskej Bystrici poškodil sneh, padajúci zo strechy, auto majiteľa domu (eta) |
Pod tiažou snehu sa zrútila strecha na kultúrnom domeVeľkej Lehoty pri Novej Bani. "Našťastie, v budove nik nebol. V najbližšom čase by mal škody vyčísliť pracovník poisťovne," povedala nám starostka obce Marta Šmondrková.
Mokrý sneh spôsobil zrútenie viacerých striech. "Niečo podobné sme naposledy zaznamenali pred dvadsiatimi rokmi. Aj vtedy sa stalo viacero prípadov, keď sa pod ťažkým snehom lámali strechy," hovorí odborný poradca Cechu strechárov Slovenska Ján Rideg. Ako dodáva, niekedy je veľmi zložité poškodeniu strechy zabrániť. "Poznáme prípady, keď strecha vydržala roky a potom sa bez varovných signálov zrútila. Zákerné na tom je, že zriedka sa pred spadnutím objavia trhliny v budove, či preliačiny strechy. Zrútenie môže zdevastovať celú stavbu a ohroziť aj životy ľudí," dodáva odborník.
So strechami je spojený aj ďalší problém - pri odmäku z nich padá množstvo snehu a ohrozuje chodcov. "Zodpovedá za to majiteľ budovy. Nestačí, ak dá pred dom výstražnú tabuľu. Ak sa stane škoda, musí ju uhradiť," dodáva Ján Rideg. Mnohí preto oslovili firmy, zabezpečujúce zhadzovanie snehu zo striech. Urobilo tak aj bytové spoločenstvo v Kremnici, ktoré vlastní dom pri hlavnom námestí. "Podľa stavebného zákona majú mať domy s určitým sklonom striech špeciálne zábrany proti zosúvaniu snehu. Nie vždy sú však funkčné. Stavebné úrady by to mohli prísnejšie sledovať, ale nemajú na to dostatok pracovníkov," dodáva Ján Rideg.
KVETA FAJČÍKOVÁ
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK