Únia má konečne pre svojich občanov niečo hmatateľné
BRATISLAVA 28. decembra (SITA) - Euro klope na dvere, ale tento rok bol ťažko európskym rokom, konštatuje v úvode článku britský denník The Independent. Prvých deväť mesiacov zatienilo napätie zo strany USA, odmietnutie Zmluvy z Nice v írskom referende a
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
výtržnosti antiglobalistov, pri ktorých prišiel jeden človek o život a ktoré zanechali v ruinách dve európske mestá. Európa sa pokúšala politicky, ekonomicky a diplomaticky vyrovnať s následkami teroristických útokov na Spojené štáty 11. septembra.
V júni navštívil malebné švédske mesto Göteborg americký prezident George W. Bush, aby pred európskym summitom prediskutoval s lídrami Únie niektoré sporné otázky vrátane Kjótskeho protokolu, ktorý Spojené štáty odmietli a systému protiraketovej obrany. Pozornosť sa však čoskoro preniesla von z konferenčnej sály, kde demonštranti nebezpečne prevýšili počtom nepripravenú švédsku políciu. Bez použitia vodných diel a slzotvorného plynu polícia postrelila dvoch ľudí.
O mesiac neskôr, pokračuje The Independent, keď sa predstavitelia krajín G-8 stretli v Janove, anarchistické skupiny spustili nevídaný záchvat násilia a výtržnosti dosiahli ešte vyšší stupeň - jeden muž bol zastrelený pri útoku na Land Rover patriaci polovojenským oddielom talianskych carabinierov.
Ani politicky nebola situácia pokojná. Írsko odmietlo v referende Zmluvu z Nice, čím vzbudilo obavy, že dohodu nebude možné v budúcnosti ratifikovať. Tento úder v kombinácii s pouličnými protestmi vyprovokoval k dosiaľ nebývalému hľadaniu budúcnosti Európskej únie. Navyše v Taliansku došlo k dôležitým politickým zmenám, ktoré za európsky rokovací stôl priniesli disharmonický hlas nového stredo-pravicového premiéra Silvia Berlusconiho.
Septembrové teroristické útoky na Spojené štáty zmenili nielen tón, ale i obsah agendy Únie po celý zvyšok roka, konštatuje The Independent. Predchádzajúci tlak medzi Amerikou a Európou vystriedal nový duch solidarity. Európa zrýchlila krok v legislatívnej a súdnej spolupráci, predstavila plány na európsky zatykač, ktorý bude okrem teroristických zločinov možné uplatniť aj na viac ako 30 ďalších vážnych trestných činov. Jej reakcia na ekonomické spomalenie však nebola taká istá a ministri financií členských krajín sa na Európsku centrálnu banku obracali s rôznou mierou nepriameho nátlaku, aby znížila úrokové sadzby.
Lídri troch najvplyvnejších členov Únie - Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie nahnevali ostatných členov, keď sa v predvečer summitu v Gente zišli na osobitnej schôdzke. (Britský premiér Tony Blair znásobil problémy nešťastne zvolenou večerou na Downing Street, ktorej zoznam hostí musel byť v poslednej chvíli rozšírený aj na ostatných lídrov Únie.)
Aspoň však existovala politická jednota, píše The Independent. Na rozdiel od Vojny v zálive, keď európske vlády zaujali odlišné stanoviská, tentokrát všetkých 15 členských krajín jednoznačne podporilo USA. Medzitým klopú na dvere ďalšie významné udalosti. EÚ menovala 10 krajín ako možných nových členov klubu a položila tak základ pre rozšírenie v roku 2004 na spôsob "veľkého tresku". Okrem toho začala s prehodnocovaním svojich funkcií, čo iste napomôže novému kolu reforiem, ktoré povedú k objasneniu právomocí Únie a možno aj k samotnej ústave EÚ. Napriek diplomatickým nezhodám s Gréckom bola nová jednotka rýchleho nasadenia vyhlásená za funkčnú.
Európa zaznamenala pokrok aj zahranično-politickej oblasti a prebrala väčšiu úlohu na svetovej scéne. Dôležitú rolu zohrala napríklad v ukončení občianskej vojny v Macedónsku. Predovšetkým má za sebou dôkladné prípravy na zavedenie jednotnej meny. To znamená, že EÚ môže svojej 300-miliónovej populácii konečne ukázať niečo hmatateľné, uzatvára The Independent.