Peter Malkin. FOTO - REUTERS |
Tým, že na ulici Garibaldi v Buenos Aires natlačil do auta Adolfa Eichmanna a dopravil ho do Izraela, kde ho popravili, pomstil Malkin svoju sestru Frumu a jej päť detí. Podobne ako 150 ďalších Malkinových príbuzných zahynula v plynovej komore.
"Keď som ho bral, sledovalo ma šesť miliónov očí," povedal neskôr o únose jedného zo strojcov a vykonávateľov "konečného riešenia".
Petra Malkina, vlastným menom Cvi Malchina, dnes pochovajú v Tel Avive. Zomrel na Manhattane na komplikácie z infekcie.
Mal 77 rokov, ale nikto to vlastne presne nevie. Rovnako ako to, kde sa narodil. "Závisí to od toho, ktorý jeho pas otvoríte," povedal denníku Jerusalem Post jeho syn Omer. Podľa niektorých zdrojov sa narodil v Palestíne, podľa iných v Poľsku. V každom prípade detstvo prežil v Poľsku, odkiaľ s časťou rodiny ušiel pred Hitlerom do Palestíny.
Hovorili mu majster prezlekov. Využíval pri tom svoje výtvarné nadanie a veľkú manuálnu zručnosť. K výtvarnému umeniu sa vrátil na dôchodku: jeho obrazy sa dobre predávali a vraj nie len preto, že bol mužom, ktorý chytil Eichmanna.
Počas jeho špiónskej kariéry, ktorá sa skončila v roku 1976, málokto vedel, ako skutočne vyzerá. Priatelia hovorili, že pripomínal slávneho Spencera Tracyho: mal blond vlasy a modré oči.
"Uno momento, seňor," to bolo všetko, čo vedel po španielsky. Presne to povedal 11. mája 1960 Eichmannovi, keď ho čakali pri autobuse, ktorý ho doviezol z fabriky Mercedesu.
Eichmann si vtedy hovoril Ricardo Klement a hral sa na skromného robotníka. Zradilo ho jeho puntičkárstvo: vždy cestoval tým istým autobusom. Agentom Mossadu, ktorí dostali dobrý tip, už stačilo len čakať.
Malkin si pred únosom nasadil rukavice. Eichmanna sa nechcel dotýkať. Počas desiatich dní, keď ho vypočúvali v tajnom dome, ho skicoval.
"Raz som ho chcel zabiť," priznal neskôr. Eichmann, ktorý sa naučil hebrejčinu, začal počas výsluchu odriekať základnú židovskú modlitbu Šema Israel. Malkina to totálne rozzúrilo: presne takúto modlitbu sa totiž pred vstupom do plynovej komory modlili Eichmannove obete. Keď Eichmanna obesili, Malkin si vydýchol. Že to bol on, kto ho chytil, ale povedať nesmel. Prezradil sa až o 25 rokov.
Veľa sa nevie ani o jeho ďalších špiónskych akciách. Z Mossadu prenikne len máločo: vie sa však, že pochytal niekoľko ruských špiónov na palestínskych územiach a prekazil pár obchodov so zbraňami v Líbyi.
Potom žil ako maliar a spisovateľ v New Yorku. Napísal bestseller Eichmann v mojich rukách a pravidelne kritizoval súčasné tajné služby za ich neschopnosť pri odhaľovaní samovražedných atentátnikov.
Archívna fotografia z 18. apríla 1961. Adolf Eichmann sedí za nepriestrelným sklom v súdnej sieni v Jeruzaleme. FOTO- REUTERS |