V Gruzínsku a na Ukrajine sa už uskutočnili revolúcie, v ktorých zvíťazili demokrati bojujúci okrem iného aj za odtrhnutie od Moskvy. V Moldavsku sú voľby v nedeľu.
V utorok bol Voronin v Kyjeve a hovoril s Juščenkom, v stredu bol Saakašvili v Kišiňove. Je jasné, že chcú vytvoriť protiváhu voči Rusku a jeho satelitom. Snažia sa aj orientovať na Európsku úniu a Západ.
V Gruzínsku a Moldavsku majú Rusi stále svoje vojenské jednotky. Saakašvili a Vornin sa dohodli, že spoločne budú na Moskvu tlačiť, aby ich stiahli.
"Ich prítomnosť priniesla Gruzíncom len nešťastie a biedu," povedal na adresu Rusov Saakašvili. "Po stiahnutí ruskej armády z Tiraspolu odstránime problém Podnesterska," dodal Voronin, ktorý Moskvu obviňuje z podpory separatistov.
Podľa analytikov tiraspolský režim nepadne, kým si to nebude priať samotné Rusko. "Medzi Moldavskom a Podnesterskom funguje vratké prímerie, ale doteraz nezavládol mier. Rusko podnesterský režim nepodporuje len politicky, ale aj finančne," hovorí komentátor najčítanejšieho denníka Flux Petru Bogatu.
Voronin zažíva vo vzťahoch s Ruskom ťažké chvíle. Kremeľ dáva stále zreteľnejšie najavo, že moldavskí komunisti už nie sú jeho favoritom.
Vzťahy sa vyostrili pred voľbami. Moldavská tajná služba SIS chytila a vyhostila viac ako 20 Rusov, ktorí vraj zasahovali do priebehu volieb. Rusi vzápätí ohlásili, že nepošlú svojich volebných pozorovateľov a Štátna duma má dnes dokonca hlasovať o sankciách proti Moldavsku.
Voronin navyše vyhlásil, že sa bojí o svoj život. "Určité sily v Rusku na mňa chystajú atentát," povedal ruskému denníku Kommersant.
Autor: LUBOMIR GOMBOS, Kišiňov