Kto sa nebúri, nebude slobodný a spravodlivý

Albert Camus: Vzbúrený človek * Slovenský spisovateľ * Bratislava 2004 * 286 strán * Preložil Ladislav Franek

Po dlhých 53 rokoch čakania na jednu z najvýznamnejších kníh 20. storočia sa slovenský čitateľ konečne dočkal. Koncom minulého roka sa na knižných pultoch objavil slovenský preklad Vzbúreného človeka. Táto kniha je posledným odkazom a zavŕšením filozofického diela známeho francúzskeho filozofa a spisovateľa Alberta Camusa (1913 - 1960).

Filozofiou absurdity a existencializmom sa na Slovensku síce zaoberali mnohí, ale takmer nikto nezhodnotil najdôležitejšiu knihu týchto smerov Camusovho Vzbúreného človeka. Kriticky sa reflektovali filozofické diela Sartra a Jaspersa, ale takmer vôbec diela Gabriela Marcela či Alberta Camusa, ktorí boli slovenskou filozofiou ktovieprečo úplne prehliadaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ sa o Camusovi hovorilo a písalo, tak len ako o autorovi úspešných románov Mor a Cudzinec, prípadne ako o autorovi jedného filozofického diela - Mýtus o Sizyfovi. Paradoxné je, že Mýtus o Sizyfovi sa v žiadnom prípade nedá považovať za vrchol jeho filozofického uvažovania. Tým sa stala práve syntetická práca Vzbúrený človek, v ktorej Camus opätovne preveruje, prehodnocuje, analyzuje a formuluje svoju filozofiu absurdity. Táto "camusovská" medzera je v slovenskom filozofickom myslení dodnes citeľná, nedovoľuje slovenským autorom prekročiť tieň Sartra a napredovať ďalej inými smermi.

Kniha je obhajobou myslenia, ktoré je založené na princípe odmietania extrémov, jednostrannosti a nihilizmu, ktorý vedie k rezignácii či iracionalizmu. Môžeme s istotou tvrdiť, že Camus predbehol Bachtina i Lotmana v definovaní dialogickosti ako podstaty umenia a slobody. Práve jemu neodvolateľne patrí prvé miesto pri formulácii tohto problému v rámci súčasného filozofického diskurzu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Camusa musí byť sloboda spravodlivá. Bez spravodlivosti niet slobody a naopak (v dnešnej situácii sa tieto myšlienky zdajú byť takmer anachronizmom). Preto musí existovať právo, hranica, miera. A práve revolta je obhajobou miery, hranice a práva. Autor odmieta snahy hľadačov absolútna, pretože v absolútne niet miesta pre slobodu, a teda ani pre revoltu. Tu sa ponúka analógia k dnešnému mysleniu napríklad Richarda Rortyho. A je jasné, že mnohé, vraj prvý raz formulované myšlienky, existovali už dávno pred vznikom filozofie postmodernizmu.

Podobne ako súčasní filozofi považuje Camus dialóg za dôležitejší ako monológ, i keď on do protikladu stavia dialóg Platóna s totalizujúcim iracionalizmom Nietzscheho - veľkého obľúbenca súčasných mysliteľov. Píše, že monológ je predzvesťou smrti, a to nielen v divadle, ale aj v živote. Zaujímavý je aj Camusov pohľad na korene násilia, ruský terorizmus z počiatku storočia, jeho podstatu a formy, najmä v súvislosti s dnes často diskutovanou témou islamského terorizmu, a to i napriek tomu, že ten vychádza z iného kontextu, podmienok a duchovnej tradície ako terorizmus európsky.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka prekladu, slovenská verzia z pera Ladislava Franeka je vecnejšia a strohejšia ako česká, ktorá často Camusa domýšľa a prepisuje. Je len škoda, že slovenský čitateľ musel na takúto vzácnu knihu čakať tak dlho. Ostáva nám len dúfať, že keď toto dielo nerozvíri, tak aspoň jemne sčerí pokojnú hladinu našej spoločenskej a politickej morálky.

Autor: PATRIK ORIEŠEK(Autor je doktorandom na Ústave svetovej literatúry SAV)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 331
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 866
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 198
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 556
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 503
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 728
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu