
Základňa Guantanamo na Kube sa čoskoro premení na väzenie pre teroristov. FOTO - REUTERS
Stovky bojovníkov al-Káidy a Talibanu, ktorých Američania zajali v Afganistane, prevezú na Kubu. V priebehu najbližších týždňov ich zavrú v americkej pevnosti Guantanamo na kubánskom území. Nikto však nevie, čo s nimi bude potom. Američania ešte stále diskutujú o tom, ako budú vyzerať trestné tribunály.
„Guantanamo je najmenej nevhodným miestom, ktoré sme mohli vybrať. Jeho nevýhody sa zdajú byť relatívne mierne v porovnaní s inými možnosťami,“ povedal minister obrany Donald Rumsfeld. Ako problém nevidí ani prípadnú zlosť kubánskeho diktátora Fidela Castra. Američania tvrdia, že majú 45 väzňov. Podľa CNN však ďalších približne sedemtisíc majú v zajatí afganské jednotky, ktoré porazili Taliban. Otázne je, či ich Američanom vydajú.
Zajatcov, ktorých budú mať v rukách Američania, čakajú vojenské tribunály. Právnici Pentagonu hľadajú najlepší model takýchto súdov. Od prvých návrhov, ktoré väzňom nedávali príliš veľa šancí - nemali by právo odvolať sa, o treste smrti by rozhodovala dvojtretinová väčšina členov komisie a celá akcia by bola čisto vojenskou záležitosťou - sa ich návrhy zmierňujú.
Podľa posledného scenára by o treste smrti mohla komisia rozhodnúť len jednohlasne a zajatci budú mať právo odvolať sa. Rozhodnutie prvej komisie by mala preveriť druhá. Stále však nie je jasné, kto v nich bude sedieť, ani kde budú tribunály prebiehať. Na Guantaname to podľa Rumsfelda nebude. Hovorilo sa však o jednej z amerických vojenských základní. Možno v Európe. Tá je však striktne proti trestom smrti. Ako jedna z možností zostávajú americké lode v medzinárodných vodách.
Zmiernené podmienky tribunálov sú výsledkom diskusie, ktorú vyvolalo Bushovo rozhodnutie z 13. novembra. Prikázal zriadiť vojenské tribunály, proti ktorým sa hneď postavila časť Kongresu, ale najmä organizácie bojujúce za ľudské práva. Tie doteraz tvrdia, že komisie majú len minimálnu šancu byť objektívne.
Teroristický útok na Ameriku majú v Spojených štátoch ešte stále pred očami. Ľudia chcú vidieť potrestaných vinníkov a nechcú už príliš čakať. To by mohlo vyvolať obavy, že procesy nebudú celkom podľa pravidiel. Je jasné, že budú plné emócií. Ide však o to, aby prebehli podľa zákonov. Určitou zárukou by malo byť to, že nebudú prebiehať za zatvorenými dverami.
Väzni budú mať aj možnosť najať si vlastného právnika. Armáda im bezplatne ponúkne svojho. Ak budú chcieť, môžu si najať aj civilného. Nie však každého. Podľa denníka The Washington Post budú civili potrebovať špeciálne povolenie od vlády. Je totiž veľmi pravdepodobné, že sa bude hovoriť aj o veciach, ktoré sú štátnym tajomstvom.
Zajatci ani Američania presne nevedia, čo ich čaká. Jedna vec je podľa The New York Times jasná už teraz: ak sa niekto obával, že teroristi by mohli mať problém nájsť si právnika, mýlil sa. Advokáti sa už nemôžu dočkať.