Spisovateľ Nick Hornby má futbalovú horúčku

Muži sa rozdeľujú na dobrých a zlých chlapcov. Britský spisovateľ Nick Hornby patrí k tým prvým. Teda ako spisovateľ. Hrdinovia jeho kníh sú však šibnutí, leniví, občas niečo vyklebetia, siahajú si na život, ale popri tom, či napriek tomu všetkému, sa ...


FOTO – BB ART



Muži sa rozdeľujú na dobrých a zlých chlapcov. Britský spisovateľ Nick Hornby patrí k tým prvým. Teda ako spisovateľ. Hrdinovia jeho kníh sú však šibnutí, leniví, občas niečo vyklebetia, siahajú si na život, ale popri tom, či napriek tomu všetkému, sa zo svojich marazmov väčšinou vybrodia vyzbrojení spásnou dávkou životnej zvedavosti. Slobodní muži, tridsiatnici, inteligentní, vyznajú sa v hudbe, literatúre, móde a presne ovládajú, do akých klubov a reštaurácií treba chodiť. Presúvajú sa životom a snažia sa nič si priveľmi nepripúšťať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka tomuto tónu Hornby získal v súčasnej britskej literatúre bestsellerové čitateľské zázemie. Za knihu How To Be Good bol tento rok nominovaný na najprestížnejšie anglické literárne ocenenie - Bookerovu cenu. V Británii je štyridsaťštyriročný prozaik, ktorý bol kedysi učiteľom a teraz si zarába ako recenzent popmusic v časopise New Yorker, najžiarivejšou hviezdou. „Zábavné, naliehavé, súčasné,“ napísal o jeho prózach, z ktorých väčšina vyšla aj v českom preklade, renomovaný denník The Observer.

Jeho prvotina Futbalová horúčka prichádza na pulty v týchto dňoch, tak ako aj zbierka poviedok britských Rozhovorov s anjelom. Nick Hornby sa obrátil na dvanásť osobností z britskej a americkej scény s prosbou: Napíšte mi poviedku, pomôžete tak autistickým deťom.

SkryťVypnúť reklamu

Jediný čitateľ

Jeho neistí hrdinovia svoj čas odmeriavajú podľa futbalových zápasov, vášnivo oprašujú svoje jedinečné zbierky vinylových albumov a dumajú nad vlastnými ľúbostnými neúspechmi, z ktorých plynie jediné ponaučenie: objaviť taktiku, ako byť úspešný na poli lásky. „Do futbalu som sa zamiloval tak, ako som sa neskôr mal zamilovávať do žien: náhle, nevysvetliteľne, nekriticky, bez jediného pomyslenia na bolesť či rozorvanosť, ktoré to so sebou môže priniesť,“ začína sa Hornbyho Futbalová horúčka. Nezastiera, že táto kniha mala byť autoterapiou - potreboval sa tu vraj vyhovoriť zo svojho vzťahu k futbalovému klubu Arsenal, ktorý sa začal ako žiacka láska a vydržal v jeho srdci takmer štvrtinu storočia.

„Keď som dopísal Futbalovú horúčku, myslel som, že mám jediného čitateľa: chlapca, ktorý sa narodil v rovnakom roku ako ja a fandí rovnakému futbalovému tímu,“ povedal pre denník The Times.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek pochybnostiam autora sa jeho debut stal literárnou udalosťou. Kritici vítali aj jeho druhú knihu Všetky moje lásky, podľa ktorej vlani nakrútil Stephen Frears film s Johnom Cusackom v hlavnej úlohe. Flink Will Freeman z ďalšieho románu Ako na vec, ktorému má v chytanej filmovej verzii požičať tvár Hugh Grant, vybočuje z Hornbyho mužských charakterov vari iba tým, že si o niečo viac vymýšľa: fiktívnu zlú ženu a dobrého citlivého synčeka púšťa do reálneho sveta iba preto, aby mal na čo baliť krásne, frustrované a osamelé matky.

Spisovatelia o anjeloch

Hornbyho postava Flink rád rozprával o vymyslenom synčekovi. Nick Hornby o svojom skutočnom osemročnom potomkovi Dannym dlho mlčal. O autistickom synovi prehovoril práve pri vydaní zbierky poviedok Rozhovory s anjelom, ktorú editoval. Do tejto zbierky textmi prispel aj autor Trainspottingu Irvine Welsh či stvoriteľka Bridget Jonesovej Helen Fieldingová .

SkryťVypnúť reklamu

Výťažok z predaja má byť venovaný na konto špeciálnej školy pre deti postihnuté autizmom, TreeHouse, ktorú Hornby založil so svojou bývalou ženou Virginiou Bowellovou. „Kým niektorí rodičia majú traumu z toho, že ich chlapca nezaujímajú dievčatá, vy si hovoríte: O. k., mám dieťa, ktoré nechce hrať futbal a nechce čítať, ale je moje a mám ho rád.“ Svoje skúsenosti s najrôznejšími liečiteľmi, ktorí sa mu vraj ozývali s radami typu, „keď synovi strčíš hlavu do suda s kapustou, uzdraví sa,“ premietol spisovateľ aj do poslednej knihy How to be Good. SIMON ROBINSON

(Autor je redaktor denníka The Guardian)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 711
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 095
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 028
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 008
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 812
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu