V susedstve haldy, ktorá vyrástla za plotom hutníckej fabriky U. S. Steel v priebehu desaťročí, žije približne 3 000 obyvateľov Veľkej Idy. FOTO SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ |
Hneď za plotom U. S. Steel, v bezprostrednej blízkosti dymiacich komínov, žije približne 3 000 obyvateľov Veľkej Idy. Obec, v ktorej od roku 1960 platí stavebná uzávera, sa v šesťdesiatych rokoch proti vlastnej vôli stala susedom najväčšej hutníckej fabriky v bývalom Československu. A tým aj najväčšieho znečisťovateľa ovzdušia.
"Žiť pod komínmi nie je žiadne víťazstvo. Ale zvykli sme si. Ani si neuvedomujeme, čo vlastne dýchame. Človek zistí rozdiel, až keď sa ocitne inde. Keď som bol ešte žiakom základnej školy na lyžiarskom výcviku v Tatrách, len čo som sa vrátil domov, ochorel som. Keby som šiel k lekárovi na podrobné vyšetrenie, bohvie, čo by mi zistil," hovorí 22-ročný Tomáš Demko, pracovník obecného úradu.
Tomáš spomína na haváriu v roku 1995, pri ktorej zahynulo 11 ľudí. Vtedy z prasknutého potrubia unikol jedovatý oxid uhoľnatý. Medzi obeťami boli aj dvaja ľudia z obce. Obyvateľov museli v noci evakuovať. "Košičania mali vtedy šťastie. Keby vietor fúkal opačným smerom, bohvie, ako by to dopadlo."
Podľa Tomáša sa vstupom U. S. Steel do hutníckej fabriky situácia zlepšila. "Bývalé vedenie VSŽ na ekológiu veľmi nemyslelo. Povrávalo sa, že všetky škodlivé látky vypúšťali z komínov v noci, aby ľudia nevideli, čo dýchajú. Celá dedina bola zasypaná červeným prachom. Myslím si, že terajšie vedenie fabriky venuje životnému prostrediu oveľa väčšiu pozornosť. V dedine pravidelne monitorujú exhaláty. A zdá sa mi, že sa to postupne zlepšuje."
Počas štyroch rokov pôsobenia na Slovensku investovala spoločnosť U. S. Steel do ekologických projektov približne 180 miliónov dolárov. Od roku 2000 znížila množstvo emisií tuhých látok na tonu vyrobenej tekutej ocele o polovicu. V súčasnosti je najväčšou investíciou primárne a sekundárne odprášenie jednej z oceliarní, ktoré bude stáť 89 miliónov dolárov. Po jej dokončení v tomto roku bude zariadenie najmodernejším technologickým celkom na výrobu tekutej ocele na svete.
Prístupom spoločnosti k riešeniu ekologických problémov bol počas poslednej návštevy U. S. Steel nadšený aj minister životného prostredia László Miklós. "Takýto podnik nebude nikdy čistým laboratóriom. Konkrétne výsledky v znižovaní negatívnych vplyvov výroby na kvalitu životného prostredia však dokazujú, že spoločnosti nejde len o dodržiavanie limitov," povedal minister, podľa ktorého sú výsledky spoločnosti v oblasti ekológie "príkladné, ba priam ohromujúce".
V rámci investičného programu chce U. S. Steel preinvestovať v priebehu desiatich rokov 700 miliónov dolárov do modernizácie technologických zariadení a environmentálnych systémov, ktoré ovplyvňujú životné prostredie.
MIKULÁŠ JESENSKÝ