Obyvateľom domu na Železničnej ulici v Trenčíne sa nepáči, ako mesto zanedbalo stav budovy, z ktorej ich teraz chcú vysťahovať. Mesto za posledné štyri roky vložilo do opráv domu viac ako 252-tisíc korún. FOTO SME - MICHAL PIŠKO |
TRENČÍN - V obytnom dome v Trenčíne sa zrútila časť podlahy na prvom poschodí domu, mesto vyhlásilo v budove krízový stav. Podľa stanoviska Spoločného stavebného úradu v Trenčíne havarijný stav domu na Železničnej ulici ohrozuje zdravie a životy obyvateľov. "Zatečené sú stropy a steny, čím je ohrozená bezpečnosť elektrickej inštalácie. Stav sociálnych zariadení nevyhovuje ani najnižšiemu štandardu súčasného bývania," píše sa v zápise. Dom, ktorý patrí mestu, čaká pravdepodobne zbúranie.
V štyroch bytoch však stále žije viac ako päťdesiat Rómov, ktorých chce mesto tento týždeň vysťahovať. "Pre asi pätnásť ľudí, ktorí riadne platili nájomné, máme pripravené štyri izby v bytovke pre sociálne odkázaných občanov," povedal hovorca mestského úradu Tibor Hlobeň.
Neplatičom a obyvateľom domu, ktorí nemajú v Trenčíne trvalý pobyt, chce mesto zaistiť dočasné ubytovanie v mestských sociálnych zariadeniach, v priestoroch Slovenského Červeného kríža a útulku pre ľudí bez prístrešia Krištof. "V prípade, že odmietnu odísť z pôvodných bydlísk, krízový štáb na základe zákona o civilnej ochrane obyvateľstva nariadi ich evakuáciu," dodáva Hlobeň. K vysťahovaniu by podľa hovorcu mohlo dôjsť už dnes.
Časť obyvateľov domu na Železničnej ulici je však rozhodnutá v dome ostať. "Prinútili nás to podpísať pod nátlakom. Mňa odtiaľto nedostane ani kombajn," tvrdí Iveta Balážová, ktorá spolu s manželom obýva pivnicu v suteréne. "Chcú nás nasťahovať na Kasárenskú ulicu do bytu spolu so sestrou, ktorá má dve deti. Dokopy by nás v jednej izbe bolo sedem. Ja som mladá žena, ja potrebujem súkromie," rozčuľuje sa.
Hlobeň odmieta, žeby mesto na ľudí vyvíjalo akýkoľvek nátlak. "Diskusia bola vzhľadom na ich južanský temperament búrlivá, zvyšovali hlas a používali tvrdé slová, napokon však vysťahovanie na Kasárenskú ulicu podpísali," hovorí.
Koordinátorka programu pre národnostné menšiny Inštitútu pre verejné otázky Martina Jurásková si myslí, že "je pozitívne, ak mesto zlú situáciu Rómov začalo riešiť." Problém podľa nej však môže nastať s tými, ktorí nemajú trvalý pobyt v Trenčíne. "Často nie sú na trvalý pobyt prihlásení nikde a mestá nevedia, ako ich bytovú otázku riešiť," myslí si Jurásková.
(mp)