Klaus strávil 30 minút bohatej diskusie s Bushom v Oválnej pracovni. FOTO - TASR/EPA |
Podľa Bieleho domu obaja štátnici spolu strávili naozaj nabitú polhodinu, v rámci ktorej hovorili o "transatlantických prioritách, Iraku, postupe demokracie vo východnej Európe, problematike širšieho Blízkeho východu a ďalších kľúčových problémoch".
Klaus sa pokúšal o oficiálne stretnutie s Bushom od momentu, ako sa pred dvoma rokmi stal prezidentom. Bush však Klausa dlho očividne odmietal. V pozadí bola jeho kritika americkej politiky v Iraku.
Klaus napríklad požiadal, aby Washington Česko vyňal zo zoznamu amerických spojencov. Na stretnutí s americkým veľvyslancom v Prahe Craigom Stapletonom dokonca povedal, že by prípadný americký nález chemických zbraní v Iraku mohol byť podvrhom. Rokovanie vraj vtedy veľvyslanec ukončil predčasne a na odchode tresol dvermi.
Keď však pozvanie do Bieleho domu dlho neprichádzalo a, naopak, tam s poctami prislúchajúcimi hlave štátu prijali vtedajšieho premiéra Vladimíra Špidlu, Klaus rétoriku nápadne zmiernil.
Počas dvoch rokov vo funkcii prezidenta si Klaus s Bushom niekoľkokrát podali ruky, vždy to však bolo na väčších medzinárodných stretnutiach. Naposledy sa tak stalo pri Bushovom stretnutí s najvyššími predstaviteľmi krajín Európskej únie a NATO.
Klaus si vtedy s Bushom vymenil niekoľko viet a po stretnutí priam žiaril. Radosť mu možno pokazila až fotka na webovej stránke Bieleho domu, na ktorej si ho splietli so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom.
Včerajšie prijatie si nakoniec Klaus musel vybaviť sám. Od víkendu je v Spojených štátoch na súkromnej ceste. Predstavuje svoju knihu o ceste Českej republiky od komunizmu k slobode. Pred cestou napísal Bushovi list, že by sa pri tejto príležitosti mohli stretnúť. Biely dom prijatie oznámil v pondelok. Klausovi prívrženci považujú netypický vznik návštevy, ktorá sa bežne pripravuje aj rok, za prejav mimoriadnej ústretovosti americkej strany.
PETER MORVAY