O vojnovom fronte dnešnej doby

Strávil som nedávno niekoľko dní v Budapešti, býval som v hoteli Astoria. Keď už som mal maďarských filmov v multiplexe Mamut až po krk (bol som tam na pozvanie Maďarskej filmovej únie), vrátil som sa do hotela a sledoval dievča v byte oproti cez ulicu.

Do jej bytu bolo cez úzku vedľajšiu uličku dobre vidieť. Čítala pri stole, potom sa prešla po byte, opravovala niečo na záclonách, uvarila si kávu alebo čaj, proste robila to, čo väčšinu času v bytoch robíme aj my. Bola mi sympatická a ja som bol spokojný s týmto zistením. Áno, dievča žilo všedným životom ako väčšina z nás a v tom bola tá krása a pravidelnosť. Krása skoro už zabudnutá. V modernom mediálnom ponímaní, ktoré sa pre nás stáva kľúčom k druhým bytostiam, by dievča mohlo ťažko len tak chodiť po miestnosti. Masturbovala by pred zrkadlom, poliala by sa vriacim čajom a nakoniec by zo zúfalstva podpálila záclony. A tak som v hoteli Astoria spolu s maďarským (?) dievčaťom podstúpil jednu z najväčších bojov 21. storočia: súboj súkromia s voyerizmom. Súkromie si vyžadujeme, diskutujeme o ňom, ale voyerizmu podliehame všetci a radi, pretože sa zdá byť liekom na našu osamelosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nikto nedokáže predpovedať, ako táto bitka digitálneho veku dopadne. Na jednej strane už vieme, že súkromie človeka má nenahraditeľnú cenu, že je jedným z najvýsostnejších občianskych práv a že človek môže zostať človekom len vtedy, pokiaľ dokáže aspoň časť svojho súkromia uchrániť. Časť ľudského života musí zostať tabu, nedotknuteľná, privátna. To však odporuje druhej masívnej sile nášho storočia: snahe zverejniť všetko a podmaniť si sféry súkromia. Zdieľanie najvnútornejších pocitov je predsa dobrý biznis, na sexe sa dá zarobiť majetok, na dobrej znalosti súkromia ľudí sa dá postaviť reklama a marketingové stratégie. Moderné informačné technológie sú ako stvorené nielen na prenos a podávanie informácií, ale tiež na kontrolu spotrebiteľov. Internetová telefónia, známa ako VoIP (Voice over Internet Protocol), je cool a stáva sa najrýchlejšie rastúcim komunikačným odvetvým pre svoju nízku cenu a flexibilitu. V USA má do roku 2007 byť 97 % nových firemných telefónnych systémov založených na VoIP alebo hybridných technológiách s použitím VoIP a súkromný VoIP sektor má do roku 2008 narásť dvadsaťšesť krát. Práve odborníci zo Spojených štátov amerických však dôrazne varujú. Hovoria, že VoIP je najnáchylnejšia k odpočúvaniu, hackerstvu a vonkajšej kontrole. Tým je podstatne menej bezpečná než bežná telefónna sieť. Navrhujú, aby siete pre dáta a hlas zostali oddelené (VoIP využíva dátový prenos digitalizovaného hlasu). Čo iné než vtrhnutie do súkromia je nevyžiadaná pošta prúdiaca každodenne do našich počítačov, či objavujúca sa na displejoch našich mobilov? Ale práve táto moderná technika nám na druhej strane umožňuje telefonovať v súkromí, bez toho, aby nás niekto počúval za telefónnou búdkou alebo nám pozeral cez rameno, keď čítame noviny. Môžeme si ich predsa prečítať na notebooku. Ktorá časť tejto techniky zvíťazí? To je otázka. Je to zas len príznak doby, v ktorej sa súkromie dostalo na najvyššiu filozofickú priečku, ale zároveň aj spôsoby, ako ho porušovať dosiahli svoj vrchol.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešné médiá sú posadnuté ideou sledovania. Voyerizmus slávi víťazstvo v bulvárnych médiách, ktoré nám servírujú, že herečka XY kričala na svojho manžela a pustila pritom dieťa do vane a bude z toho rozvod. Vo filmoch nakrútených za posledných päť rokov od Los Angeles po Soul excelovala taká galéria voyerov ako nikdy predtým. To, čo bolo súkromné, sa stalo verejným statkom. Na stránkach novín sa preberajú najintímnejšie veci a ľudia začali dokonca i súložiť podľa príručiek z knižných hitparád. Toto všetko sú symptómy vtrhnutia do súkromia, o akom nesnívali ani komunisti, ktorí odpočúvali a kontrolovali kohokoľvek, kto sa im znepáčil. Proti tomuto vpádu sa však strážcovia súkromia bránia stále účinnejšie. Postavia firewall a steny s odhlučnením. Odmietajú zverejňovať súkromné adresy. Šifrujú svoje správy a o tajných veciach si rozprávajú tam, kde nemôže byť zabudovaná ploštica. Vytvárajú hobby spoločenstvá, do ktorých sa nemôže pridať nik. V práci sa bavia o práci.

SkryťVypnúť reklamu

Boj medzi voyermi a ochrancami súkromia dopadne podľa toho, na ktorú stranu sa priklonia informačné technológie. IT na tomto novodobom vojnovom fronte rozhodnú s definitívnou platnosťou. A vďaka nim sa buď staneme bytosťami, ktorých súkromie patrí každému, alebo ľuďmi, ktorí majú svoju ulitu, do ktorej sa môžu stiahnuť a o ktorej sa tí druhí nikdy nič nedozvedia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 145
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 901
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 684
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 469
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 920
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 582
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 198
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 780
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu