Euro je symbolom spolupatričnosti 300 mil. Európanov
BRATISLAVA 31. decembra (SITA) - Symfonické, symbolické a pyrotechnické divadlo sľubuje belgická vláda a Európska komisia (EK) v noci z pondelka na utorok, píše Pravda. Chcú tak privítať euro, jednotnú európsku menu, ktorú si v Bruseli cenia dvojnásobne a
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ko v belgickom hlavnom meste a ako v hlavnom meste Európskej únie. Tucet západoeurópskych krajín ruší definitívne svoje tradičné, často historické meny a nahrádza ich eurom. Aj keď euro je ich oficiálnou menou už od 1. januára 1999, až jeho fyzická podoba, bankovky a mince, majú vyvolať toľko očakávaný pocit spolupatričnosti medzi 300 miliónmi Európanov. Podľa niektorých to bude znamenať vyvrcholenie procesu európskej integrácie, ktorý by sa mal skončiť. Iní, tých je viac, však hovoria o vzniku nástroja, ktorý pomôže spomínanú integráciu ešte viac prehĺbiť.
Pravda sa vracia k bohatému kultúrnemu programu v Bruseli, ktorý vyvrcholí polnočným ohňostrojom nad strechami veľkomesta. Vraj taký ešte nezažilo. "Nasadíme najťažší kaliber," vyhlásil pred novinármi Georges Halein, riaditeľ pyrotechnickej firmy. "Nerátame, koľko toho bude. Bude toho veľmi veľa. Na všetky strany. A veľmi vysoko." Belgický minister financií Didier Reynders a španielsky komisár Pedro Solbes sa potom odoberú k najbližšiemu bankomatu, aby si pred kamerami a fotoaparátmi vybrali prvé bankovky.
Nemci zvyknutí na svoj symbol povojnového hospodárskeho zázraku - marku - patria podľa najrôznejších ankiet v nové eurozóne k najskeptickejším. Ako dlho bude etapa privykania trvať, netrúfajú si predpovedať ani psychológovia. V utorok začne euro platiť a 70 percent ľudí v Nemecku si myslí, že všetko bude drahšie. Ako poznamenáva Pravda, jedna z nelichotivých prezývok novej meny je "teuro" podľa nemeckého slova "teuer", teda "draho".
Nemecký kancelár Gerhard Schröder však vlieva do svojich spoluobčanov optimizmus, keď pre nedeľňajšie vydanie Bild am Sonntag vyhlásil, že "možnosť cenového vyrovnania v niekoľkých európskych krajinách posilňuje súťaž a postará sa v dlhodobom aspekte o nižšie ceny". Výzvy mocných však spočiatku veľmi nepomôžu proti pocitom, že po prepočte mariek na euro zhruba v pomere 2:1 vlastne Nemci zarábajú iba polovicu z toho, čo doteraz.
V predvečer zavedenia eura je táto mena vo Švédsku - nečlenskej krajine eurozóny - rovnako populárna ako nepopulárna. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky je za euro - rovnako ako proti nemu - 43 percent respondentov. Zvyšných 14 percent Švédov ešte nevie, na ktorú stranu sa prikloní. Celkove však za posledný rok sa postoj Švédov zlepšil v prospech euro. Švédsko je jednou z troch krajín EÚ, ktoré aj v novom roku budú naďalej platiť vlastnou menou, nie eurom. Ďalšími dvoma štátmi v podobnej situácii sú Dánsko a Veľká Británia, pripomína na záver Pravda.