Slovensko a Únia v roku 2001

Prvý polrok 2001 patril v Európskej únii (EÚ) švédskemu predsedníctvu. Švédsko, ktoré Únii predsedalo po prvýkrát, sa mohlo pochváliť dobrými výsledkami v troch oblastiach, ktoré si predsavzalo na jeho začiatku - rozšírenie, ...

BRATISLAVA 31. decembra (SITA) -



Švédske predsedníctvo

Prvý polrok 2001 patril v Európskej únii (EÚ) švédskemu predsedníctvu. Švédsko, ktoré Únii predsedalo po prvýkrát, sa mohlo pochváliť dobrými výsledkami v troch oblastiach, ktoré si predsavzalo na jeho začiatku - rozšírenie, životné prostredie a zamestnanosť, pričom veľký pokrok dosiahlo najmä v oblasti rozširovania. Celkovo Švédsko s kandidátskymi štátmi diskutovalo o 122 kapitolách a negociácie ukončilo v 66, čo je doteraz najväčší objem.



Najdôležitejšie výsledky göteborského summitu 15. - 16. júna 2001



Rozširovanie

Ak budú rokovania pokračovať doterajším tempom, mohli by byť ukončené do konca roku 2002 s krajinami, ktoré budú pripravené. Cieľom je, aby sa občania najpripravenejších kandidátskych štátov mohli zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2004 ako členovia Únie, povedal na tlačovom brífingu švédsky premiér Göran Persson na záver dvojdňového rokovania Európskej rady v Göteborgu.



Ekonomika

Najvyšší predstavitelia členských krajín EÚ vyhlásili, že ekonomické základy eurozóny sú silné napriek výraznejšiemu spomaleniu. V záverečnom vyhlásení summitu sa konštatovalo, že aj keď sa perspektíva rastu oslabila, naďalej zostáva "pomerne silná". Hlavy štátov a šéfovia vlád členských štátov EÚ podporili návrh hospodárskych smerníc na rok 2001, ktorý vypracovala Rada ekonomických ministrov krajín EÚ. Ako sa uvádza vo vyhlásení, "krajiny EÚ zostávajú v kurze vo svojich hospodárskych politikách. Stratégia podporuje silné verejné financie, nízku infláciu, väčšie možnosti zamestnávania a pokračujúce ekonomické reformy. Európski lídri vyjadrili obavy zo súčasnej vyššej inflácie a uviedli, že s ňou treba bojovať prostredníctvom kompenzácií na odstránenie prekážok v zamestnávaní, výrobných trhov a na požiadanie aj cez národnú fiškálnu politiku. Summit konštatoval, že štrukturálne reformy treba urýchliť na posilnenie konkurencieschopnosti v oblasti tovaru, služieb a kapitálových trhov. Účastníci summitu vyjadrili spokojnosť s postupom prác na príprave balíčka daňových zákonov, ktorý by mal byť hotový do konca roku 2002.



Doprava

Európska rada obnovila rokovania o racionalizácii európskej leteckej dopravy. Táto otázka zahŕňa celý rad reforiem na zefektívnenie riadenia leteckej dopravy. Cieľom je vyriešiť problém prehustenia vzdušného priestoru, ktoré ohrozuje bezpečnosť leteckej dopravy a spôsobuje meškanie jednotlivých liniek. Európska rada odporučila, aby sa na jeho riešení začalo pracovať čo najskôr.



Sociálne veci

Ďalším ekonomickým a sociálnym problémom členských krajín Únie je starnúca populácia. Aby bolo možné zvládnuť tento problém, bude potrebné pokračovať v reformách penzijných systémov. Účastníci summitu diskutovali o spoločnom postupe na riešení týchto otázok.



Obrana

Lídri európskej pätnástky sa na sobotňajšom zasadnutí Európskej rady v Göteborgu predbežne vyslovili za globálny a multilaterálny prístup k obmedzovaniu ďalšieho rozmiestňovania balistických rakiet, uvádza sa v návrhu spoločného vyhlásenia účastníkov summitu.



Životné prostredie

Lídri Európskej únie (EÚ) sa v sobotu na zhromaždení Európskej rady v Göteborgu predbežne dohodli na konečnom termíne ukončenia prípravy dokumentu o ratifikácii Kjótskeho protokolu, ktorý sa týka obmedzenia produkcie takzvaných skleníkových plynov. "Komisia pripraví návrh na ratifikáciu Kjótskeho protokolu ešte pred koncom roku 2001, čím bude jednotlivým krajinám Únie umožnené splniť si svoj záväzok ratifikovať ho a uviesť do platnosti najneskôr do roku 2002, " uvádza sa v návrhu spoločného stanoviska. Účastníci summitu sa súčasne zaviazali zaistiť čo najširšiu účasť vyspelých priemyselných krajín na jeho dodržiavaní.



Slovensko počas švédskeho predsedníctva

Slovensko počas prvého polroka 2001 otvorilo 13 a predbežne uzatvorilo 9 kapitol. Na prístupových rokovaniach sa mu tak podarilo urobiť skutočný prelom a uplatniť tzv. princíp dobiehania. Po 15 mesiacoch od začiatku rozhovorov s celkovým počtom 19 uzavretých kapitol dobehlo Českú republiku a Estónsko, ktoré s Úniou rokujú takmer o dva roky dlhšie.



30. marca 2001 - Slobodný pohyb tovaru a Hospodárska a menová únia



17. mája 2001 - Slobodné poskytovanie služieb, Telekomunikácie a informačné technológie, Sociálna politika a zamestnanosť a Právo obchodných spoločností.



12. júna 2001 - Colná únia



27. júna 2001 - Slobodný pohyb kapitálu a Slobodný pohyb osôb



Belgické predsedníctvo

Príprava na zavedenie jednotnej meny v hotovostnom styku - euro, boj proti ilegálnej migrácii a prevádzačstvu, azylová a imigračná politika či rozšírenie EÚ a diskusia o budúcnosti Európy patrili medzi hlavné priority v poradí jedenásteho belgického predsedníctva Európskej únie, ktoré sa začalo 1. júla. Aj keď belgické predsedníctvo nemohlo predpokladať teroristické útoky na USA 11. septembra, boj proti terorizmu mu dal novú dimenziu. V prvom rade bolo potrebné zachovať súdržnosť Únie v kontexte externých akcií a tiež vytvoriť pôdu na presadenie série hlavných rozhodnutí v rámci Únie.

Ku krokom EÚ prijatým po septembrových útokoch patrí protiteroristický akčný plán, ktorý bol schválený na mimoriadnom stretnutí Rady 21. septembra 2001. K ďalším opatreniam patrí posilnenie policajnej a súdnej spolupráce, spoločný európsky zatykač, spoločná definícia trestného stíhania teroristickej činnosti, spoločný zoznam organizácií, osôb a skupín zapojených do teroristických aktivít. K ďalším výsledkom patrí významnejšie postavenie Europolu v boji proti medzinárodnému terorizmu, užšia spolupráca medzi európskymi spravodajskými službami, zmrazenie účtov pre znemožnenie financovania terorizmu. Dosiahnutá bola aj spoločná pozícia týkajúca sa bezpečnostných pravidiel v leteckej doprave a politický súhlas o zriadení Európskej leteckej bezpečnostnej agentúry, rozhodnutie o jej sídle však ešte nepadlo.

V súvislosti s rozšírením urobila EÚ v rámci belgického predsedníctva významný pokrok v prístupových rokovaniach, počas ktorých s kandidátskymi krajinami uzavrela 40 kapitol, vrátane štyroch s Poľskom. Celkove 15 kapitol bolo otvorených. Ak sa tempo negociácií a reforiem v kandidátskych štátoch udrží, Cyprus, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Poľsko, Slovinsko, Slovensko a Česká republika získali predbežné uistenie o vstupe do Únie v roku 2004. Bulharsku a Rumunsku poskytne EÚ špecifickú pomoc. Osobitnú pozornosť je potrebné venovať budovaniu súdnych a administratívnych kapacít kandidátskych krajín. EÚ otvára novú fázu v kontexte predvstupovej stratégie s Tureckom.

V oblasti zahraničnej politiky EÚ zaznamenáva nový impulz vo vzťahoch s Ruskom, a to v oblasti politických otázok a bezpečnosti, energetiky, špecifickej situácie v Kaliningrade, obchodných vzťahov vrátane členstva Ruska v Svetovej obchodnej organizácii (WTO). EÚ venovala pozornosť prehĺbeniu vzťahov v strednej Afrike. Okrem iného sa podarilo dosiahnuť dohodu na Svetovej konferencii proti rasizmu, rasovej diskriminácii, xenofóbii a intolerancii v Durbane. Podarilo sa stabilizovať balkánsky región, najmä situáciu v Macedónsku. EÚ podpísala stabilizačnú a asociačnú dohodu s Chorvátskom. V rámci blízkovýchodného mierového procesu belgické predsedníctvo v úzkej spolupráci s vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javierom Solanom vyvinulo úsilie pre obnovenie mierového procesu - v Bruseli sa konala konferencia Stredomoria a EÚ, európska trojka navštívila oblasť, šéf izraelskej diplomacie Šimon Peres sa v Bruseli stretol s palestínskym vodcom Jásirom Arafatom.

Belgické predsedníctvo prikladalo význam aj otázkam kvality práce a sociálnej dimenzii, ako aj rozvoju európskeho sociálneho modelu. Zaoberalo sa otázkami kvality práce, prijatia série indikátorov pre lepšie posudzovanie kvality zamestnania, sociálnym aspektom ekonomickej zmeny, ako aj ochrane pracovníkov v prípade insolventnosti ich zamestnávateľov. K dôležitej problematike patrila aj otázka rovnosti pohlaví. V tejto súvislosti bol prijatý zoznam ukazovateľov pre rovnosť platov mužov a žien. V rámci eliminovania sociálneho vylúčenia a chudoby prijalo Spoločenstvo akčný program vyzývajúci na väčšiu spoluprácu medzi členskými štátmi, spoločné ukazovatele na boj proti chudobe a za sociálne začlenenie, schválilo spoločnú správu o sociálnom zahrnutí. EÚ zdôraznila úlohu sociálnych partnerov v budúcej Európe. V rámci luxemburského procesu prijala súbor opatrení o zamestnanosti.

Prvého januára 2002 sa ujme povinností Európsky potravinový úrad, ktorého dočasným sídlom bude Brusel. Spoločnú pozíciu EÚ dosiahla v 6. rámcovom programe pre výskum a technologický rozvoj. V oblasti fungovania vnútorného trhu došlo k dohode na úseku predaja finančných služieb, politická dohoda o direktíve o liberalizácii poštového sektora, rezolúcia v boji na zaistenie počítačovej bezpečnosti. V oblasti telekomunikácií sa podarilo dosiahnuť prijatie štyroch direktív a jedného rozhodnutia, ktoré nahradzujú viac ako 20 direktív a ďalších nástrojov a otvárajú cestu rozvoju a liberalizácii telekomunikačného trhu.



Najdôležitejšie výsledky summitu v bruselskej štvrti Laeken 14. - 15. decembra 2001:



Lídri EÚ vymenovali 75-ročného bývalého francúzskeho prezidenta Valeryho Giscarda d`Estainga na čelo konventu, ktorý by mal predložiť návrhy dlhodobých zmien fungovania EÚ, prípadne navrhnúť jej vlastnú ústavu.

Belgický minister zahraničných vecí Louis Michel oznámil vznik dohody o vytvorení medzinárodnej mierovej jednotky pre Afganistan a túto skutočnosť označil za "rozhodujúci míľnik v histórii EÚ". Ďalší ministri však oznámenie šéfa belgickej diplomacie popreli s tvrdením, že EÚ ešte nie je v stave organizovať vojenskú operáciu.

Účastníci summitu nedospeli k zhode o tom, ktoré krajiny by sa mali stať sídlami dvanástich nových agentúr EÚ, vrátane agentúry pre bezpečnosť potravín či úradu pre námornú bezpečnosť. Taliansky premiér Silvio Berlusconi stratil v záverečnom finále všetku trpezlivosť a odmietol podporiť kompromisnú dohodu, keďže trval na tom, aby sídlo potravinovej agentúry bolo v Parme, a nie v Helsinkách.

Únia vyhlásila svoju 60 000-člennú jednotku rýchleho nasadenia za plne operatívnu, a to aj napriek zlyhaniu diplomatického úsilia voči Grécku a Turecku o zabezpečení prístupu k vojenským zariadenia NATO na území Turecka.

Lídri Únie menovali 10 kandidátskych krajín (vrátane Slovenska), ktorých členstvo v EÚ považujú v roku 2004 za reálne. Musia však "energicky pokračovať v reformách".

Európska únia na tlak Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Holandska a Španielska odstúpila od svojej požiadavky na Spojené štáty, aby v budúcnosti nerozširovali vojnu proti terorizmu aj za hranice Afganistanu.

Lídri EÚ tiež stiahli návrh na vytvorenie spoločnej pohraničnej stráže, zároveň však deklarovali, že si želajú užšiu spoluprácu v oblasti ochrany vonkajších hraníc v rámci opatrení na boj proti terorizmu, ilegálnej migrácii a prevádzačstvu.

EÚ sa zaviazala urýchliť ekonomické reformy, aj keď pokrok v tejto oblasti bol podľa Medzinárodného menového fondu sklamaním.

Hlavy štátov a šéfovia vlád členských krajín poverili svojich ministrom, aby čo najrýchlejšie vypracovali dohodu o jednotnom európskom patente, ku ktorej zatiaľ nedospeli kvôli sporom o jazyky, v ktorých by mali byť budúce patenty zaregistrované a tiež o navrhovanej európskej satelitnej sieti Galileo, ktorej potrebu niektoré krajiny spochybňujú alebo nie sú ochotné do nej investovať bez garancie súkromných financií.

Delegáti summitu vyzvali na užšiu spoluprácu s Ruskom v boji proti kriminalite a terorizmu. Francúzsky prezident Jacques Chirac navrhol, aby sa ministri vnútra EÚ a Ruska stretávali na pravidelných rokovaniach, na ktorých by diskutovali o aktuálnych problémoch a vyslovil sa za častejšie kontakty s Moskvou, pokiaľ ide bezpečnostné a politické otázky.



Slovensko počas belgického predsedníctva



K 19 uzatvoreným kapitolám si Slovenská republika počas belgického predsedníctva pripísala ďalšie 3 kapitoly a zlepšila si tak svoju bilanciu na 22 predbežne uzatvorených kapitol. Slovensko zatiaľ nie je pripravené predbežne uzavrieť rokovania o kapitole Dopravná politika a zo strany Únie potrebuje dodatočné objasnenie legislatívy v otázke "ekobodov" pre tranzitnú dopravu. Treba tiež vyjasniť otázku kabotáže, čiže práv slovenských prepravcov prijímať zákazky na území iných členských štátov EÚ. V súvislosti s kabotážou Únia na poslednú chvíľu navrhla 5-ročné prechodné obdobie, ktorým chce obmedziť prístup slovenských prepravcov na svoj dopravný trh. Túto podmienku presadzovali predovšetkým Nemecko a Rakúsko.



26. októbra 2001 - Energetika



11. decembra 2001 - Životné prostredie



21. decembra 2001 - Finančná kontrola
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 200
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 450
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 731
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 573
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu