BRATISLAVA 31. decembra (SITA) - Pre vyše 300 miliónov obyvateľov sa Európska únia (EÚ) má zajtrajším dňom pretransformovať zo vzdialeného politického projektu na niečo, čo bude už reálne ovplyvňovať ich každodenný život, píšu Hospodárske noviny. Zánik ná
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rodných mien a nástup novej jednotnej meny – euro – je od 1. januára 2002 významným politickým krokom pre celú Európu, ktorá sa o zjednotenie usilovala posledných 30 rokov. Práve jednotná mena by mohla pôsobiť ako zjednocujúci element, keďže peniaze vždy patrili k najcitlivejším symbolom národnej suverenity. Predpokladá sa, že súhlas 12 štátov so zrušením národných mien by mohol byť krokom k novej identite a spolupatričnosti obyvateľov kontinentu.
„Dňom E" sa od Laponska za Polárnym kruhom až po Kanárske ostrovy pri brehoch Afriky začne používať jedna mena, pokračujú Hospodárske noviny. Eurobankovky v siedmich denomináciách, od 5 do 500 eur, budú rovnaké na obidvoch stranách, symbolizujúc rastúcu ekonomickú integráciu eurozóny. Na minciach v ôsmich denomináciách, od jedného centu (0,01 eura) až po hodnotu dvoch eur budú na rubovej strane národné symboly, poukazujúc tak na fakt, že jednotná Európa ešte nemusí znamenať Európu uniformnú.
Okrem Veľkej Británie, Švédska a Dánska, ktoré nie sú členmi eurozóny, národné meny po 1. januári 2002 veľmi rýchlo zmiznú z obehu. Aj keď väčšina štátov poskytla obyvateľom na úplnú výmenu národných mien za eurá dvojmesačné obdobie, výmena sa z väčšej časti uskutoční už do dvoch týždňov. Je to nepochybne najväčšia logistická operácia v Európe od skončenia vojny, konštatujú Hospodárske noviny. Na zajtrajší historický deň je už v európskych bankách, zmenárňach a bankomatoch pripravených pre obyvateľov eurozóny viac ako 14,5 mld. eurobankoviek a do obehu je pripravených aj 56 mld. mincí. Z nich 3,6 miliardy v hodnote 1,36 mld. eur si obyvatelia kúpili v rámci tzv. eurobalíčkov.
Zánik 12 mien členských štátov EMÚ sa dotkne aj našich občanov, ktorí majú hotovosť alebo účet otvorený v in-mene (mena transformujúca sa na euro). Devízové účty vedené v in-menách budú k 31. decembru vo všetkých bankách pôsobiacich v SR automaticky prevedené na euro. Nie všetky banky menia spolu s konverziou na euro účet aj čísla pôvodných účtov. Tie banky, ktoré čísla účtov menia, budú zmenu písomne oznamovať svojim klientom. Na konverziu z in-meny do eura sa používajú fixné prepočítacie koeficienty. Neoplatí sa čakať na lepší kurz. Na konverzii nikto nezarobí, ani neprerobí. Naopak, ako upozorňujú Hospodárske noviny, zmena bankoviek a v niektorých bankách aj mincí bude po 2. januári drahšia. Po 28. februári, keď už nebude v platnosti ani jedna in-mena, poplatky za výmenu hotovosti znova vzrastú, v niektorých prípadoch až na 20 % z objemu vymieňanej hodnoty.