Začínal s niekoľkými dolármi vo vrecku a zomieral ako miliardár. Našiel odvahu stavať supertankery a dnes vďaka nemu patrí Grécku každý piaty tanker na svete. Mal 165 centimetrov a nebol pekný, ale dostal najžiadanejšie ženy. Patrila mu najslávnejšia grécka speváčka a najatraktívnejšia prvá dáma Ameriky. Pre Aristotela Onassisa nebola žiadna prekážka vysoká. Grécky lodiar, ktorý šiel za svojím cez mŕtvoly, zomrel pred 30 rokmi v Paríži.
Na grécku pôdu vstúpil Onassis ako 16-ročný a bol rozhodnutý, že všetko zlé necháva za sebou. Zo svojej rodnej Smyrny (dnes Izmir), ktorá patrila do gréckej enklávy v Turecku, musel rovnako ako mnoho gréckych rodín utiecť. Turci počas grécko-tureckej vojny v roku 1922 podpálili jeho rodinný dom a takmer polovicu príbuzenstva mu zabili pred očami. Začínal odznova. Vo vrecku mal niekoľko dolárov a obrovskú chuť žiť.
Prvý milión zarobil na tabaku, zvyšok na lodiach. V roku 1930 kúpil od kanadského obchodníka šesť lodí za desatinu ich pôvodnej ceny. Počas druhej svetovej vojny mal 46 nákladných lodí a tankerov, ktoré za vysoké ceny prenajímal spojencom. V roku 1971 ich už vlastnil sto.
Onassis pracoval tvrdo, hoci nikdy nemal vlastnú kanceláriu a žiadny pracovný čas. Najradšej robil na svojej slávnej jachte Christina. Potreboval len telefón a poznámkový blok. Kiki Feroudi-Moutsatsosová, ktorá bola Onassisovou osobnou asistentkou a pre jeho rodinu pracovala 29 rokov, v knihe spomienok tvrdí, že nemal maniere boháčov. Keď mu jeho známy rozprával o krajčírovi, ktorý mu dobre opravil nohavice, odniesol tam jeden z najbohatších mužov sveta hneď troje.
Onassis bol tvrdohlavý. Keď jeho zamestnanci žiadali zvýšenie platov, nikdy ich neodmietol. "Počas schôdzky im ponúkal pistácie, kávu, obložené chlebíčky a zákusky. Po niekoľkých hodinách boli všetci sýti a unavení a žiadali Onassisa, aby rokovania prerušil. On však odmietol. Nie, vaše požiadavky sú pre mňa veľmi dôležité," spomína jeho asistentka. Čím boli zamestnanci unavenejší, tým bol Onassis čulejší. Nakoniec prijali podmienky, ktoré im ponúkol a boli radi, že môžu ísť domov.
Ak sa mu niečo nedarilo, tak byť zadobre s Amerikou. Tajná služba CIA sa svojho času obávala, že Onassis bude mocnejší než štát a stane sa jediným prepravcom ropy zo Saudskej Arábie. Údajne stála za tým, že sa mu nepodarilo získať exkluzívne právo na transport ropy. Neskôr mnohí považovali jeho svadbou s najslávnejšou americkou vdovou Jackie Kennedyovou za sladkú pomstu.
Z vlastnej krízy ho dostala suezská kríza. V roku 1957 nemal nijaký iný lodiar toľko lodí. Zrazu určoval ceny. Náklady na dopravu sa zdvojnásobili a Onassis mal na konte miliardu dolárov. Začal investovať aj do iných oblastí: kúpil banky, poisťovne i ostrov Scorpios v Grécku, založil leteckú spoločnosť Olympic Airways a z Monte Carla urobil dovolenkový raj pre boháčov.
Najpikantnejšou kapitolou Onassisovho života boli ženy. Sú tu pre potešenie: buď sú dobré na kšeft, alebo pre vlastné ego, hovorieval on sám. Svadba s jeho prvou ženou, 17-ročnou Athinou Livanosovou v roku 1946 patrila do prvej kategórie. Dcéra významného gréckeho lodiara ho dostala do vysokej spoločnosti lodiarov. Niektorí tvrdia, že v tomto zväzku bol viac otcom ako manželom. Mal s ňou dve deti: syna Alexandra a dcéru Christinu.
Búrlivý vzťah s Mariou Callasovou zapadal viac do druhej kategórie, veď získal najslávnejšiu grécku opernú divu. Neprekážalo jej, že je ženatý, ani jemu, že je vydatá.
Pri všetkých ženách však mala rozhodujúce slovo sestra Artemis, najstaršia z jeho troch sestier a jediná, s ktorou mal spoločnú matku a otca. Podľa niektorých to bola Artemis, ktorá nedovolila, aby si vzal za ženu Callasovú a neskôr schválila jeho sobáš s Kennedyovou.
Svadba s najslávnejšou vdovou na svete v roku 1968 zabezpečila Onassisovi nesmrteľnosť v dobrom aj zlom. Mal 62 rokov a dosiahol všetko, po čom túžil. Potom to už mohlo ísť len dolu vodou. Jeho prvá žena Tina spáchala samovraždu a v roku 1973 sa syn Alexander zabil pri testovaní lietadla jeho spoločnosti. To ho zlomilo. Syna prežil len o dva roky, keď v Paríži ako 69-ročný podľahol pľúcnej infekcii. To už tvrdil, že sobáš s Kennedyovou bola jeho najväčšia chyba a že mal ostať pri Callasovej.
Tridsať rokov po smrti sú mu stále vďační grécki lodiari. "Bol to taký Donald Trump v lodiarstve. Inšpiroval a dal vtedy neatraktívnemu odvetviu príťažlivejšiu nálepku," dodáva dnes Nikolas Tsakos, ktorého otec sa s Onassisom poznal.
Zajtra - Markus Aurelius